Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

31 Ocak 2012, Salı 17:17

Kök hücre, “İleri Teknolojilerle Estetik Cerrahi Sempozyumu”nun da gündemini oluşturdu

Bu yıl 31.’si düzenlenen ve New York’ta gerçekleştirilen İleri Teknolojilerle Estetik Cerrahi (The Cutting Edge Aesthetic Surgery) sempozyumuna kök hücre konusu damgasını vurdu. Toplantıya katılan Prof. Dr. Zeki Can, ele alınan gelişmeleri şu şekilde anlattı:

“‘The Cutting Edge Aesthetic Surgery Symposium’unun konusu baştan ayağa ileri vücut şekillendirmesi idi. Toplantı kök hücre ve yağdaki kök hücre oranı ile başladı, günümüzde yağ grefti nakli ile devam etti. Kök hücre ve kişinin kendi yağından elde edilen greftlerin plastik cerrahi alanında devrim yaratacak bir gelişme olup olmadığı tartışıldı ve bu konuda pozitif yönde bir görüş birliği oluştu.

Önemli oturumlardan birisi zamanlama ve hazırlama tekniklerinin yağ transferi sonuçlarını etkileyip etkilemediği idi, bu konuda henüz tam bir ortak görüş ortaya çıkmadı. İlgi çekici konulardan birisi göz kapağı bölgesine yağ grefti uygulamalarıydı ki göz kapağı operasyonu ile birlikte bu uygulamalar daha yaygınlık kazanacak gibi görünüyor.”

Prof. Dr. Can, memenin gerek yeniden şekillendirmesi gerekse estetik amaçlı büyütülmesinde yağ transferi uygulamaları ve tekniği konusunda çok mesafe alındığının ve yaygınlaştığının görüldüğünü belirterek, bu konunun ülkemizde de kısa zamanda ivme kazanacağını belirtti. Prof. Dr. Can sözlerine şöyle devam etti,

“Otojen yağ greftinin skarlar üzerinde olumlu etkilerinin olduğunu birkaç konuşmacıdan duymak da ilginçti. Kişinin kendi yağ dokusu ve diğer sentetik dolgu maddelerinin de karşılaştırılmaları sıkça konuşuldu.

Bunların dışında karın, uyluk ve kalçanın şekillendirilmesinde standart liposuction’un hala altın standart olduğu, yağ grefti uygulamalarıyla daha sık kombine edildiği şeklinde bir izlenim edinildi.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Ali Mert Eronat, Sanofi’de Proje Yönetimi Müdürü olarak göreve başladı

Ali Mert Eronat, 9 Ocak 2012 tarihi itibariyle Sanofi Grubu bünyesinde Proje Yönetimi Müdürü olarak göreve başladı.

Kapat