Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

10 Haziran 2014, Salı 11:52

Kök hücre bekleyenlere umut

TÜRKÖK Projesi kapsamında, Kızılay’ın kan bağışçılarından elde edilecek 4,5 milyon donörlük veri tabanının, kök hücre bekleyenlere umut olması bekleniyor.

Türk Kızılayı ve Sağlık Bakanlığı işbirliğiyle gerçekleştirilen TÜRKÖK Projesi kapsamında, Kızılay’ın kan bağışçılarından elde edilecek 4,5 milyon donörlük veri tabanının, kök hücre bekleyenlere umut olması bekleniyor.

 Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, yaptığı açıklamada, Türk Kızılayı’nın Türk milletinin merhamet eli olduğunu söyledi.

Kızılay’ın milletinden aldığı yardımı ihtiyacı olana ilettiğini vurgulayan Akar, tıpkı Soma’da olduğu gibi insanların kara günlerinde yanlarında olduklarını, hizmetlerini gerçekleştirirken de dil, din, cins, mezhep ve ırk ayrılığı gözetmediklerini bildirdi.

Türk Kızılayı’nın güzel çalışmalar gerçekleştirdiğini açıklayan Akar, Sağlık Bakanlığı ile TÜRKÖK Projesi’ni imzaladıklarını söyledi.

Hastaların artık kök hücre için uzun süren aramalara girmeyeceğini vurgulayan Akar, “Ağustos ayında başlıyoruz Sağlık Bakanlığımızla. Lösemili olan çocuklar ilik nakli için sıra bekliyorlar, Avrupa’dan veri tabanlarına giriliyor, rica ediliyor. Bulunuyor, bulunamıyordu” dedi.

 “Lösemi hastalarına umut”

Kök hücre beklerken yaşamını yitiren çocuklar olduğunu anlatan Akar, şunları kaydetti:

“Artık bundan sonra Kızılay ve Sağlık Bakanlığı işbirliği yaptı. Bu işbirliği çerçevesinde Türk Kızılayı 4,5 milyon donörlük veri tabanını bu işe açacak. Her gelen kan vericimize kök hücre donörü olup olmayacağını soracağız, olmak isteyenlerden ilave bir tüp alacağız. Sağlık Bakanlığı’na göndereceğiz. Sağlık Bakanlığı da tahlillerini yapacak, gerekirse eşleştirme durumunda ihtiyacı olanlara bunu sunmuş olacak. Dolayısıyla böyle hayırlı bir hizmetin de arifesindeyiz. Lösemi hastaları için çok büyük bir umut. Bunu gerçekleştirdiğimiz için çok mutluyuz. Ülkem adına, Kızılay adına çok gururluyum.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kalp tedavisinde kök hücre

Kök hücreyle kalp fonksiyonlarını iyileştirmeyle ilgili ABD ve Avrupa'da yapılan pek çok çalışma kalp hastalıkları tedavisinde çığır açacak nitelikte. Fransa'nın Mulhouse...

Kapat