Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

2 Aralık 2013, Pazartesi 13:28

Kiralık doktor dönemi başlıyor

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’nda kabul edilen “tam gün” düzenlemesiyle hükümet, özel hastanelerde çalışacak doktorlar üzerinden Maliye’ye para kazandıracak. Bu para için üniversite hastaneleri özel hastanelere “doktor kiralar” duruma düşecek. “Doktorun eli hastaların cebinde” gerekçesiyle yapılan “Tam Gün” düzenlemesinde hükümet, doktor ve hastalar üzerinden pay alacağı bir noktaya vardı. Türk Tabipleri Birliği düzenlemeyi protesto etmek için bugün Sağlık Bakanlığı önünde olacak.

Doktorlar bakanlığa beyaz çelenk bırakacak. Ankara Tabip Odası (ATO) Başkanı Özden Şener, “Tam gün” olarak adlandırılan yasanın “stratejik bir düzenleme, bir yalan” olduğunu kaydetti. Aile hekimlerine angarya nöbetlerin verileceğini, doktorların diplomalarının ellerinden alınacağını söyleyen Şener, “Öğretim üyelerine muayenehane yasaklanırken, özel hastanelerde çalışmalarına izin veriliyor. Bunun şartı da üniversite hastaneleri, özelde çalışacak doktor için özelden para alacak. Böylelikle hasta ve doktorun üzerinden özel hastane ve devlet para kazanacak. Doktorun emeğinden komisyon alınacak” dedi. Şener, düzenlemeyle Gezi eylemlerindeki sağlık hizmetlerinin de hedef alındığı kaydetti. Şener, “Bir doktorun hasta bakabilmesinin tek şartı bir hasta olmasıdır. Bu düzenleme de kabul edilemez” diye konuştu.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Hastanelerde 45 bin yatak yenilenecek

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, gelecek 2-3 ay için 86 hastanenin ihale sürecini başlattıklarını belirterek, "Önümüzdeki 3-4 yıl içinde toplam 45 bin...

Kapat