Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

16 Mart 2011, Çarşamba 14:50

Kilo Kontrol Hareketi başladı

Türk Obezite Vakfı (TOV), 7 Mart Pazartesi günü Ritz Carlton Otel’de düzenlediği bir basın toplantısında Kilo Kontrol Hareketi’ni tanıttı. GlaxoSmithKline desteğiyle düzenlenen basın toplantısında TOV Başkanı Prof. Dr. Hasan İlkova, Prof. Dr. İlhan Satman, Prof. Dr. Taner Damcı, GSK Tüketici Sağlığı Genel Müdürü Sevgin İşlekel, Diyetisyen Özlem Balık ile Gastronomi Danışmanı ve Yemek Programcısı Emel Başdoğan; Kilo Kontrol Hareketi’ni anlattı.

Toplantıda konuşan Türk Obezite Vakfı Başkanı Prof. Dr. Hasan İlkova, çağımızın en tehlikeli sağlık sorunlarından biri haline gelen obezite konusunda dikkat çekici bilgiler verdi. Obezitenin kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, diyabet, inme ve bazı kanser türleri gibi birçok ciddi hastalığa yol açabileceğini söyleyen Prof. Dr. İlkova, “Son yıllarda Türkiye de dahil olmak üzere tüm dünyada fazla kilolu ve obez insanların sayısı hızla artıyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre dünyada 400 milyonun üzerinde obez ve yaklaşık 1.6 milyardan fazla kilolu birey bulunuyor. Bu rakamların 2015 yılında sırasıyla 700 milyon ve 2.3 milyara ulaşacağı tahmin ediliyor” dedi.

“Başta DSÖ olmak üzere pek çok uluslararası kuruluş, sağlıklı beslenme alışkanlıklarının yerleştirilmesi ve daha hareketli bir yaşam biçiminin benimsenmesi konularında önemli çalışmalar yapıyor. Biz de Türkiye’de obezite ile mücadelemizde, herkesi harekete geçirmek için özel bir platform oluşturmak istedik ve www.kilokontrolhareketi.com sitesini açtık. Sitemiz, kişilerin kolaylıkla beden kütle indeksini hesaplayabilecekleri, kendi kilo kontrol planlarını oluşturabilecekleri, sağlıklı beslenme, egzersiz ve destek tedaviler konusunda bilgi alabilecekleri bir platform. Herkesi, www.kilokontrolhareketi.com adresine tıklayarak beden kütle indekslerini hesaplamaya, bu rakam 25 ve üzeriyse de fazla kilolarıyla mücadele için harekete geçmeye çağırıyoruz” diye konuştu.

GSK Tüketici Sağlığı Genel Müdürü Sevgin İşlekel konuşmasında şirketin global misyonu doğrultusunda, Türkiye’de obezite tehlikesini dikkatle izlediklerini ve araştırmaları takip ettiklerini belirtti ve “Bu dönemde gündeme gelen kilo kontrol hareketi projesini hiç düşünmeden kabul ettik. Projeye elimizden gelen tüm desteği vereceğiz. Obezitenin kişisel değil, toplumsal bir sorun olduğunu düşünüyoruz.”dedi. Ardından Prof. Dr. İlhan Satman Turdep 2 araştırmasının sonuçlarıyla Türkiye’de obezitenin durumuna ilişkin yükselen rakamları, Prof. Dr. Taner Damcı da obezitenin zararlarını ve yaşam kalitesi üzerindeki olumsuz etkilerini paylaştı.

Kilo Kontrol Hareketi’nin danışmanlarından Diyetisyen Özlem Balık kilo kontrolünde sitede detaylıca yer alan kalori/yağ oranlarının iyi bilinmesi gerektiğinin altını çizdi. Gastronomi Danışmanı ve Yemek Programcısı Emel Başdoğan da aç kalmadan, doyurucu yemeklerle kilo kontrolünün mümkün olduğuna dikkat çekti, www.kilokontrolhareketi.com için özel olarak hazırladığı lezzetli ve sağlıklı tariflerden örnekler verdi.
 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kızamık virusunun yarattığı risk sanılandan fazla

Kızamık virüsünün çocuklarda yol açtığı ve tedavisi bulunmayan bir merkezi sinir sistemi hastalığı olan SSPE ile mücadele eden SSPE Derneği...

Kapat