Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

20 Mayıs 2014, Salı 11:28

Kemikleri örümcek ağı yapıştıracak

Örümcek ağlarının aşırı yapışkan yapısını inceleyen bilim insanları, çok güçlü ve doğal bir yapıştırıcı üretti. Yeni madde, kopan tendonları ve kırılan kemikleri yapıştırabilir.

ABD’li  bilim insanları, örümcek ipliğini kullanarak, tarihin en güçlü yapıştırıcılarından birini elde etti. Ohio eyaletindeki Akron Üniversitesi’nden araştırmacılara göre, söz konusu yapıştırıcı, kopan tendon ve kırılan kemikleri birleştirmek için bile kullanılabilir. Journal of Polymer Physics dergisinde yayımlanan çalışmada, örümceklerin ağlarını yüzeylere tutturmak için kullandığı süper yapışkan “ipek disklerin” kopyaları üretildi. Araştırmanın başındaki Ali Dhinojwala, zımba teli gibi çalıştığını belirttiği disklerin geometrik şeklinin, çok güçlü bir tutucu kuvvet barındırdığını söyledi.

“Elektro lif çekimi” yöntemi kullanarak bu diskleri kopyalama şansı yakalayan ekip, birçok alanda kullanılabilecek bir yapışkanı üretmeyi başardı. Örümcek ağlarını yüzeylere tutturan disklerin sahip olduğu mimariyle, tutkal ve bantlardan daha etkin bir yapıştırıcı elde ettiklerini ifade eden Dhinojwala, “Doğanın sunduğu bu çözüm sayesinde, çok az materyal kullanarak, ticari ve tıbbi alanda yapıştırıcı sorununu ortadan kaldırabiliriz” dedi. Uzun süredir örümcek ipliği üzerine çalışmalar yapan araştırmacı, elde edilen maddenin doğal oluşunun önemine dikkat çekti.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Domuzdan kalp nakli çok yakında

ABD'nin ulusal tıp araştırma ajansı NIH, genetiği değiştirilmiş domuzlardan bir maymuna nakledilen kalbin 600 gün boyunca attığını açıkladı. NIH Londra...

Kapat