Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

4 Haziran 2014, Çarşamba 14:13

Kansız kalp ameliyatı

Tıbbın gelişmesiyle birlikte kalp ameliyatları da korkulacak durumda değil. Artık göğüs kafesi açılmadan, kalp durdurulmadan ameliyatlar gerçekleşebiliyor. Ayrıca ameliyatlarda yabancı kan da kullanılmıyor.

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof.Dr. Belhhan Akpınar, artık kalp ameliyatlarının göğüs kafesi açılmadan, kansız yapılabildiğini söyledi ve yöntem hakkında şu bilgileri verdi:

Minimal invazif kalp cerrahisi dendiğinde ilk akla gelen göğüs kafesi açılmadan veya kalp durdurulmadan gerçekleştirilen kalp ameliyatlarıdır. Bu anlamda robot yardımıyla gerçekleştirilen kalp ameliyatları geldiğimiz son nokta olarak kabul edilebilir. Bugün pek çok kapak ameliyatı ve baypas cerrahisi bu yöntemle gerçekleştirilmektedir.

Günümüzde minimal invaziflik sadece yapılan kesinin cinsi veya uzunluğu ile ölçülmemektedir.

Açık kalp ameliyatları yaklaşık 40 yıldan beri gerçekleştirilmektedir. Bu ameliyatların ilk uygulanmaya başlandığı yıllarda ameliyat başına en az 10, bazen 20-30 ünite kanın hazır bulundurulması gerekiyordu!

Bunun başlıca nedenleri o dönemde kullanılan kalp akciğer makinalarının teknik yetersizliği ve kan kullanımının masum bir işlem olarak görülmesiydi.

1980’li yılların ortalarına gelindiğinde gelişen teknoloji sayesinde kan kullanımı 8-10 üniteye düştü.1990’lı yılların ortalarından itibaren kan kullanımının sakıncaları ile ilgili bilgiler gelmeye başladı ve 2000 li yıllardan itibaren kalp ameliyatlarında daha az kan kullanımını sağlayacak yöntemler geliştirilmeye başlandı.

Burada temel amaç azalmaya başlayan kan kaynaklarının dikkatli kullanımını sağlamak ve kan nakli yoluyla oluşabilecek zararların önüne geçebilmektedir


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sağlıkta sosyal sorumluluk ödülleri sahiplerini buldu!

Sağlık Gönüllüleri-Türkiye’nin (SGT) her yıl verdiği “Sağlıkta Sosyal Sorumluluk Ödülleri”nin sekizincisi bu yıl da sahiplerini buldu. 3 Haziran Salı akşamı...

Kapat