Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

10 Ocak 2014, Cuma 10:51

Kanserinin teşhisi için yeni umut

ABD’deki Louisville Üniversitesi’nden bilimadamlarının geliştirdiği, kanın ısıtılmasına dayalı testin daha etkili ve güvenilir teşhis imkanı sağladığı belirtildi.

Kanın ve proteinlerinin ısıtılması, kanı alınan kişinin rahim ağzı kanserine yakalanıp yakalanmadığının anlaşılmasına yardımcı oluyor. Ayrıca test sayesinde kanı alınan kişinin kanserinin hangi aşamada olduğu da öğrenilebilecek.

Araştırmaya imza atanlardan Dr. Nichola Garbett, bu testin rahim ağzı kanserinin en etkili yöntemi olan smear testinin yerini elbette almayacağını belirtti.

Garbett, yeni geliştirilen testin smear testini tamamlayabileceğini ve doktorların tedavinin etkinliğini daha iyi gözlemleyebileceğini vurguladı.

Kanın, hastalıklar söz konusu olduğunda ısıya çok farklı şekilde tepki verdiğini açıklayan bilimadamları, bu yöntemin daha önce akciğer, yumurtalık, cilt kanserleri gibi çeşitli kanserlerin ve farklı hastalıkların teşhisinde de kullanıldığını ifade etti.

Araştırmanın sonuçları “Public Library of Science ONE” dergisinde yayımlandı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Dirençli tüberkülozu “superbug” adlı ilaç tedavi edecek

İngiliz ve İsveçli bilim insanları tuberküloz hastalığının "superbug" denilen ilaç tedavisine dirençli formuyla mücadele için yeni bir buluşa imza attı....

Kapat