Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

28 Haziran 2013, Cuma 13:22

Kanserin vücutta yayılmasının nedeni ortaya çıktı

Yale Kanser Merkezi bilim adamlarının öncülük ettiği bir araştırma, metastatik tümörünün lökosit (akyuvar) ve bir kanser hücresinin birleşmesinden kaynaklanabileceğini ortaya koydu. PLOS ONE dergisinde yayımlanan çalışma kanser hücrelerinin tümör alanından çıkarak organ ve dokulara yayılma süreci olarak bilinen metastaza ışık tutuyor. Ekip, yaklaşık 100 yıl kadar önce metastazın açıklamalarından biri olarak sunulan ancak hastalardan alınan hücrelerin genom açısından aynı olması sebebiyle kanıtlanamayan teoriyi bir hastadan ve sağlıklı kişiden alınan hücreleri birleştirerek kanıtladı.

Beyin tümörü olan ve kardeşinden kemik iliği nakli yapılan bir hastanın DNA’sını inceleyen araştırma ekibi, nakil yapılan sağlıklı hücrelerin akyuvarlarının kanser hücreleriyle birleşerek tümör başlangıcına yol açabileceğini ortaya koydu. Yale Üniversitesi Kanser Merkezi’nden John Pawelek “1911’de Alman bir patologun ürettiği ve metastazın akyuvarların kanser hücresiyle birleşmesiyle oluşturduğu genetik karışımla (hybrid) ortaya çıktığını savunan teoriyi ilk kez kanıtlayabilen araştırmayı gerçekleştirdik. Bu keşif, kanserin tedavisi için yeni yöntemler geliştirilmesine ön ayak olabilir ancak birleşmenin nasıl gerçekleştiği ve ortaya çıkan melez genomun kanserde sıklık oranı ve metastazdaki potansiyel rolü üzerine daha çok araştırma gerekiyor.” dedi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Generica, iki yeni ilacını pazara sundu

Generica, Farma 1 ve Farma 2  grubu ile yaptığı lansman toplantısında  Pregabalin etkin maddeli  Gerica 75 mg 14 Tablet  ve ...

Kapat