Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

1 Temmuz 2014, Salı 17:51

“Kanserin sebepleri çevresel değil, genetik”

İsveçli bilim adamları, kanserin sebeplerinin çevresel faktörlerden daha çok, genetik olduğunu açıkladı.

Lund Üniversitesi’nde bir çalışma yürüten bilim adamları, İsveç’te yaygın olan üç kanser tipinin (göğüs, prostat, kalınbağırsak) arkasındaki sebeplerinin kişinin hayat sitilinden ziyade, genetik faktörlerden kaynaklandığını bildirdi.

İsveç resmi haber ajansı TT’ye konuşan bilim adamı Bengt Zöller, biyolojik ebeveynleri kanser olan birinin kansere yakalanma riskinin diğerlerine oranla çok daha yüksek olduğunu söyledi. Araştırmanın başkanlığını yürüten bilim adamı Zöller, ebeveynlerinden birisi hasta olan bir kişinin kansere yakalanma riskinin diğerlerine göre yüzde 80 ile yüzde 100 arasında olduğunu söyledi.

1958 ila 2010 yılları arasında kansere yakalanan 70 bin kişi üzerinde yapılan çalışmada, kansere yakalananların büyük bir kısmının anne babasından birisin de kanser hastası olduğunun altı çizildi. Çalışma kanser geni taşıyanların yaşıtlarına oranla daha erken yaşlarda kansere yakalandıklarına da vurgu yapıldı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
‘Diyabet hastalarının maliyeti 10 milyar lira’

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 2012 yılı itibariyle diyabetli kişilerin SGK'ye maliyetinin yaklaşık 10 milyar lira olarak tespit...

Kapat