Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

19 Aralık 2013, Perşembe 13:27

Kanserden ölenlerin sayısı ise 8 milyonu geçti

Dünya Sağlık Örgütü Kanser Araştırma Ajansının son rakamlarına göre dünyada her yıl kansere yakalanan kişi sayısı 2 milyon artarak 2012’de 14 milyonu ve kanserden ölenlerin sayısı ise 8 milyonu geçti.

Dünya Sağlık Örgütü Kanser Araştırma Ajansı (IARC), son yıla (2012) ait kanser rakamlarını duyurdu ve çok sayıda ülkeden kanser bilgi sistemine bildirimi yapılan kanser türleri belirlendi.

IARC, son rakamlara göre bir yılda 14,1 milyon kişinin kansere yakalandığını ve 8,2 milyon kişinin kanserden dolayı yaşamını yitirdiğini bildirdi. Dünyada 184 ülkeden GLOBOCAN kanser bilgi sistemine bildirimi yapılan 28 çeşit kanser ile ilgili bilgiler duyuruldu. Buna göre bildirilen kanserler arasında ilk sırayı erkeklerde akciğer kanseri, kadınlarda da meme kanseri aldı. Akciğer kanseri 1,8 milyon ile bütün kanserlerin yüzde 13’ünü, meme kanseri de 1,7 milyon ile yüzde 12’sini oluşturdu.

Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazmi Bilir, tüm dünyada kanserin hızla artış gösterdiğini belirterek, son açıklanan rakamların acil koruyucu önlemlerin alınması ve erken tanı yönetmelerine ağırlık verilmesi gerektiğini gösterdiğini söyledi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kırmızı reçete ile verilecek ilaç listesi yayımlandı

Sağlık Bakanlığı tarafından "Kırmızı Reçete İle Verilecek İlaçlar" kapsamına alınan yeni ilaç listesi yayımlandı. Türk Eczacıları Birliğine, Türkiye İlaç ve...

Kapat