Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

7 Nisan 2014, Pazartesi 09:42

Kanser tedavisinde ”yerli ilaç” hedefi

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanı Doç. Dr. Gültekin, ”2018’li yıllara kadar kanser alanında kullanılan ilaçların büyük bir bölümünün, yerli üretimini gerçekleştirmiş olmayı planlıyoruz”dedi.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanı Doç. Dr. Murat Gültekin,  KanserHaftası nedeniyle yaptığı açıklamada , dünya genelinde kanserin ölüm nedenleri  arasında birinci sırada, Türkiye’de ise ikinci sırada yer aldığını belirtirken, Avrupa Birliği başta olmak üzere ABD, Kanada, Japonya, Avustralya gibi birçok gelişmiş ülkesine göre kıyaslandığında Türkiye’deki kanser oranlarının bu ülkelerin gerisinde olduğunu söyledi.

Türkiye’de kanser artış hızının dünyadaki artış hızına benzerlik gösterdiğine işaret eden Gültekin, ancak son yıllarda geçmiş yıllara kıyasla Türkiye’de kanser artışında hızın bir miktar azaldığını ifade etti. Erkeklerde en çok akciğer, kadınlarda ise meme kanserinin görüldüğüne dikkati çeken Gültekin, çocuk kanserlerinde de löseminin ilk sırada yer aldığını bildirdi. Nüfusun genç olmasınında etkisiyle Türkiye’de kanserlerin ağırlıklı 60 yaş üstü olmakla beraber 40-50 yaş grubunda bir miktar fazla görüldüğünü ifade eden kanser programında  önlenebilir etkenler olması nedeniyle tütün ve obeziteyle mücadelenin önemini vurguladı.

Yerli kanser ilacı üretimi

Kanser alanında uluslararası standartta her türlü tedaviyi ulaşılabilir kılmaya büyük önem verdiklerini ifade eden Gültekin, bu kapsamında yerli ilaç üretiminin de stratejik öneme sahip oluğunu söyledi.

Türkiye’de ulusal kanser tedavileri politikasında yerli ilaç üretiminin Bakanlık olarak öncelik verdikleri ve teşvik ettikleri konulardan birisi olduğuna işaret eden Gültekin, şunları kaydetti:

”Bu anlamda Türkiye’de birkaç firma son yıllar içerisinde çok önemli gelişmelere imza attılar. Türkiye’de kullanılan ilaçların yüzde 70’inin yerli üretimini gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
İnsan doku ve hücrelerine ruhsat şartı

İnsan doku ve hücrelerinin üretimi, ithalat-ihracat ve depolama-dağıtımı ile ilgili faaliyet yapan kuruluşların faaliyetleri ile insan doku ve hücre ürünlerinin...

Kapat