Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

10 Ocak 2014, Cuma 09:38

Kanser hücresini yok eden protein keşfedildi

Kanser ölümlerinin yüzde 90’ı hastalığın yayılması (metastaz) sonucu gerçekleşiyor. Araştırmacılar, yeni geliştirdikleri bir yöntemle kanserli hücreyi yok ederek ölüm oranlarını önemli ölçüde düşürmeyi amaçlıyor.

Cerrahi müdahale, radyasyon ve kemoterapi, katı tümörlerin tedavisinde sıklıkla etkili oluyor. Ancak kanser yayıldıktan ve başka bölgelerde ufak tümörler oluşuyor ve bu da kesin tedaviyi neredeyse olanaksız hale geliyor.

Cornell Üniversitesi’nden araştırmacılar kısaltması TRAIL olan ve metastaz yapan kanser hücrelerinin patlamasına neden olan bir proteini izole etmeyi başardı. Biyomedikal mühendisi Mike King ve ekibi TRAIL’i akyuvarlara iliştirerek bu proteini bedende yok etmeye hazır biçimde gezmesini sağladı.

Voice of America’nın haberine göre; King böylece akyuvarların kan dolaşımına giren kanserli hücreleri birkaç saat içinde öldürdüğünü söylüyor.

King ayrıca TRAIL’in sağlıklı hücreleri etkilemediğini belirtiyor. Protein bileşimi, kanserli hücrelerde apoptosis’e, yani hücre intiharına neden oluyor. Apoptosis normal hücrelerin kontrol dışı büyümesini engelleyen bir mekanizma.

TRAIL proteinini ilk olarak tuz solüsyonuna koyan araştırmacılar, yalnızca yüzde 60 kanserli hücre ölümü gözlemlemiş. Araştırmacılar bunun nedeninin proteinin tutunacak bir bağışıklık hücresi bulamaması olduğunu söylüyor.

Ancak araştırmacılar TRAIL’i farelerin kan dolaşımına enjekte ettiklerinde tedavinin yüzde yüze yakın başarı gösterdiğini ve metastaz yapan hücrelerin intiharına neden olduğunu gözlemlemiş.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Forest Laboratories, 2.9 milyar dolara Aptalis’i satın aldı

Forest Laboratories,  kistik fibrozis ve gastrointestinal bozukluklar alanında uzmanlaşmış Aptalis’i 2.9 milyar dolara satın aldığını duyurdu. Aptalis, kistik fibroz ve gastrointestinal bozuklukları...

Kapat