Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

6 Ocak 2014, Pazartesi 09:54

Kanser hastalarına sınırlı olarak esrar verilmesi planlanıyor

ABD’nin New York eyaletinde ağır hastalara sınırlı olarak esrar kullanma izni verilmesi planlanıyor.

New York Times gazetesine göre, uzun bir süredir bu yöndeki çağrılara karşı çıkan eyaletin Demokrat Valisi Andrew Cuomo’nun bu hafta içinde yeni düzenlemeleri açıklaması bekleniyor. 20 kadar eyalette tıbbi amaçlı olarak esrar kullanımı serbest.

BBC’nin haberine göre; Çarşamba günü Colorado keyif amaçlı esrar kullanımına izin veren ilk eyalet oldu. Washington eyaletinin de esrar satışına bu yılın sonlarına doğru izin vermesi bekleniyor. Esrar kullanımı federal yasalara göre hala suç.

New York’taki yeni düzenlemelerin, tıbbi amaçlı olarak esrar kullanımını serbest bırakan California ya da Colorado’dakinden daha sıkı olması bekleniyor. California’da orta derecede sağlık sorunları olanlar reçeteyle esrar alabiliyor.

New York’ta esrarın sadece 20 hastanede dağıtımı yapılacak. Kanser, glokom ya da Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kriterlere uygun hastalıkları olanlar esrar alabilecek. Vali Cuomo Çarşamba günü idari düzenlemeleri resmen açıklayacak.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
İlaç takibinde mobil dönem

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, şu anda test aşamasında olan "İlaç Takip Uygulaması"nın 15 gün sonra 75 milyon vatandaşın hizmetine sunulacağını söyledi....

Kapat