Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

24 Haziran 2013, Pazartesi 14:40

Kanamayı durduran “yara bandı” geliştirildi

Hacettepe Üniversitesi Teknokent’te yaralanmalarda kanamayı, 30 saniyede durduran “yara bandı” geliştirildi.

Teknokent’te Ar-Ge departmanı bulunan bir medikal firma için antiseptik özellikli kan durdurucu proje geliştiren Prof. Dr. Mevlüt Ertan’ın ürettiği yara bandı ile yaralanmalarda 30 saniyede kan durdurulabilecek. Bant sayesinde ev ve trafik kazaları, savaş ve terör yaralanmalarında hastanın kan kaybından ölmesi engellenecek.

Ertan, mevcut kan durdurucu yara bandı örneklerinden daha etkin bir ürün geliştirdiklerini bildirerek, ürünü yüzde yüz yerli olarak Türkiye’de üretebilmenin mutluluğunu yaşadığını kaydetti.

Travmayla ilişkili ölümlerin başta gelen nedeninin kanama olduğuna işaret eden Ertan, travmalı hastanın tedavisinde kritik anının; kanamaya anında müdahale olduğuna işaret etti. Hürriyet’teki habere göre; Ertan, geleneksel sargı bezi ve bandajlama tekniklerinin kanın emilmesinde ve kanamalı bölgeye uygulanan kompresyonda yardımcı olduğunu ancak kanı pıhtılaştırma ve kanama durdurma kabiliyetleri olmadığından travma müdahalelerinde yetersiz kaldığını ifade etti.

2013 SONUNA KADAR HAZIR

TÜBİTAK destekli projeye geçen yıl başladıklarını belirten Ertan, ürünün bu sene sonuna kadar travmalı hastaların ilk müdahalelerinde 112 ilk yardım personeli, askeri sağlık görevlileri, kolluk kuvvetleri, kurtarma ekipleri, endüstriyel güvenlik personeli ve spor ilk yardım görevlilerinin kullanımına sunulabileceğini belirtti.

Ertan, bu projenin biyokimyasal, mikrobiyolojik ve toksikolojik çalışmalarının tamamlanmasını takiben cerrahi operasyonlar sırasında oluşabilecek kanamalarda tampon amacıyla kullanabilecek ürünlerin geliştirilmesine yönelik diğer araştırma-geliştirme projelerine de önemli altyapı sağlayabileceğini ifade etti.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sanofi Türkiye'ye yeni Ülke Başkanı
Sanofi’nin yeni sürüm diyabet ilacı hazır

Sanofi, insülin ilacı Lantus için yaptığı Faz III deneysel çalışmalarında U300 ile eşdeğer olduğunu açıkladı. Sanofi, iki ayrı Faz III...

Kapat