Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

3 Eylül 2013, Salı 10:20

Kanada’da sağlık skandalı

Tam sterilize edilmeyen alet kullanımı sağlık skandalını da beraberinde getirdi.

Kanada’nın New Brunswick eyaletinde, tam sterilize edilmeyen alet kullanımı nedeniyle 2 bin 497 kadına HIV başta olmak üzere birçok hastalık bulaştı.

Kanada’nın New Brunswick eyaletinin en büyük sağlık komplesklerinden Miramichi Bölge Hastanesinde, son 14 yıldır yapılan kolposkopi testlerinde, sterlize edilmeden kullanılan aletler yüzünden, ilk belirlemelere göre 2 bin 497 kadının HIV başta olmak üzere birçok hastalığa yakalandığı ileri sürüldü.

Eyaletin sağlık hizmetlerini organize eden kuruluşu Horizon Sağlık Hizmetleri enfeksiyon hastalıkları uzmanı Dr. Gordon Dow, hastanenin kolposkopi servisinden son 14 yılda hizmet alan ya da almakta olanlara mektup ve elektronik posta yoluyla ulaşmaya çalıştıklarını, ulaştıkları 2 bin 497 kadında HIV, hepatit-B ve C ile bazı başka hastalıklar saptadıklarını açıkladı. Kolposkopinin, kadınlarda üriner sistem rahatsızlıklarının saptanmasında kullanılan bir metot olduğunu hatırlatan Dr. Dow, bunun PAP testi normal çıkmayan kadınlara uygulandığını kaydetti.

Skandalın patlak vermesinin ardından bir açıklama yapan Horizon Sağlık Hizmetleri Başkanı John McGarry, halktan ve mağdur olan hastalardan özür diledi. Başkan McGarry, olayı ortaya çıkaran kişi hakkında bilgi vermedi.

Bu ilk değil

Öte yandan Kanada’da ortaya çıkan bu skandalın ilk olmadığı, ülke genelinde son yıllarda sağlıkta sıkıntılar yaşandığı gözleniyor. 2011 yılında ortaya çıkan bir başka skandalda New Foundland-Labrador eyaletinde 2005 yılından 2011’e kadar meme kanserinin teşhis ve tedavisinde çok önemli olan estrojen reseptör (ER) ve projesteron reseptör (PR) testleri ile raporlanabilir hormon reseptör testlerinin yapılamadığı belirlenmişti.

Başkent Ottawa’da adı açıklanmayan bir klinikte 2011 yılında ortaya çıkan skandalda ise hastalara steril olmayan aletler yoluyla virüs bulaştırıldığı iddiasıyla 6 bin 800 kişide, hepatit-B, hepatit-C ve AİDS virüsü taraması başlatılmıştı.

Alberta eyaletine bağlı Hinton kentinde 2010 yılında yaşanan bir başka sağlık skandalında da kullanılmış enjektörle endoskopi testine alınan 173 kişiye hepatit B, hepatit C ve HIV virüsü bulaştığı saptanmıştı


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Hekime şiddete İngiltere modeli

Sağlık Sen, saldırıları önlemek amacıyla yaptırımlarınların artırılmasını istedi. Hekime şiddete İngiltere modeli Sağlık Sen, sağlık çalışanlarına yönelik saldırıları önlemek için...

Kapat