Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

4 Temmuz 2013, Perşembe 10:42

Kan kanseri tedavisi HIV’den kurtardı

ABD’de kemik iliği nakli yapılan 2 HIV taşıyıcısında, ilacı bırakmalarından sonra bile virüs izine rastlanmadı.

Boston’da bulunan Brigham and Women’s Hastanesi’ndeki doktorlar, nakil sayesinde HIV ilacı (antiretroviral) almadan haftalarca yaşamlarını sürdürebildiklerini belirtti.

Doktorlardan Timothy Henrich, “Hastaların durumunun çok iyi olduğunu ancak bunun iyileştikleri anlamına gelmediğini” vurguladı. Henrich, “Virüsün bir hafta ya da 6 ay içinde tekrar ortaya çıkabileceğini, ne olup biteceğini zamanın göstereceğini” ifade etti.

KAN KANSERİ OLDULAR İLİK İLE HIV’DEN KURTULDULAR

Hürriyet’in haberine göre; kan kanseri tedavisi için, yaklaşık 30 yıldır HIV ile yaşayan hastalardan birine 2, diğerine 5 yıl önce kemik iliği nakli yapıldığı, daha sonra vücutlarındaki virüsün kaybolduğu açıklandı.

Bu ilk aşamayı geçen yıl Washington’da düzenlenen AIDS konulu uluslararası konferansta açıkladıklarını hatırlatan Henrich ancak o dönemde hastaların antiretroviral kulandığını kaydetti. Bu kez ise biri 15, diğeri 7 hafta önce ilacı bırakan, isimleri açıklanmayan erkek hastalarda HIV izine rastlanmadığı vurgulandı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Dünyaca ünlü Türk bilimadamları geliyor

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Kurumu’nun (TÜBİTAK), düzenlediği ‘Yurtdışındaki Türk Bilim İnsanları Kurultayı’nda dünyaca ünlü Türk bilim insanları bugün bir...

Kapat