Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

7 Ekim 2013, Pazartesi 11:21

Kamu hastanelerine “Özel Hastane” konforu geliyor

Geçtiğimiz yılın Kasım ayında faaliyete geçen Kamu Hastanesi Birlikleri, 2013 Ocak ayından bu yana istihdam etmeye başladığı “sağlık otelciliği müdürleri” ile kamu hastanelerini özel hastanelerin konforuna getirmeyi hedefliyor.

Uygulamanın ilk örneklerinden birini gerçekleştiren İstanbul Anadolu Kuzey Bölgesi Genel Sekreteri Dr. Şuayip Birinci, “Yatağa serilen çarşafların içindeki pamuk oranından bile bu arkadaşlar sorumlu olacak. Amacımız, tıbbi ve bilimsel açıdan gelişmiş bir sağlık hizmetinin yanı sıra; daha çok otelcilik hizmetleri sebebiyle halkın tercih ettiği özel hastanelerle yarışacak düzeye gelmek” dedi.

‘Bilmiyorum’ demek yok

Konforlu tedaviye erişimi amaçlarını ifade eden Dr. Birinci şunları söyledi: “Benim 8 hastanemde 5 tane otelcilik müdürüm var. Özel hastanelerin en büyük farkı otelcilik ve hasta hizmetleri. Hastanın kendisini yalnız hissetmesine izin vermiyorlar. Kamuda da bu bakışla hareket edeceğiz. Yatışı yapılacak hastanın karşılamasından yatış işlemlerine kadar, tüm süreç otelcilik müdürlerinin sorumluluğunda olacak. Çok ünlü özel hastanelerden bu işte tecrübeli kadrolar transfer ettik. Sadece İstanbul değil, tüm Türkiye’de kamu hastanelerinin olumsuz tüm imajını silinecek. Hastalarla iletişime geçen birim bu olacak. O nedenle öfke kontrolüne varana kadar pek çok eğitimden geçiyorlar. Bilmiyorum yok. Bilmiyorsa ilgilisinden öğrenecek, onunla muhatap olacak hasta değil. Otelcilik hizmetlerinde hekimden ziyade hekimle hastanın karşılaşma, hastanın hekime ulaşma süresi konusunda çok şikayet alıyoruz. Artık vatandaşlar ‘size nasıl yardımcı olabilirim’ diyen personeller görecek.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Türk Kızılayı’ndan kan ürünleri fabrikası

Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar, "Kan ürünleri imal eden bir fabrikanın hazırlıklarını yapıyoruz, bayramdan sonra protokolü imzalayarak kamuoyuna açıklayacağız" dedi....

Kapat