Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

15 Ağustos 2013, Perşembe 11:32

Kalp krizine yeni ilaç

Yale Üniversitesi’nde kimya, kardiyoloji gibi alanlarda faaliyet gösteren 3 laboratuvar, kalp hastalıkları ameliyatları ve kalp krizinde ortaya çıkan komplikasyonları azaltmaya yönelik bir ilaç üretmek için çalışıyor.

Denemeler başarıyla tamamlanırsa yeni üretilen ilacın iskemi olarak bilinen, dokuların yeterince kan alamaması durumunun ölümcül etkilerini sınırlayabileceği belirtiliyor. Kalp krizi sırasında kalbin ihtiyacı olan oksijeni üreten enzimin faaliyetini arttıran MIF proteininden yola çıkan araştırmacılar, önce bilgisayar üzerinde MIF proteinin etkinliğini arttıracak küçük moleküller tasarladı.

Fareler üzerinde yapılan deneylerde etkili olan bir molekülün kalpteki hasarı büyük ölçüde tedavi ettiği ve hasarı azalttığı görüldü. Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Dr. Richard Bucala tarafından yönetilen araştırma Circulation dergisinde yayımlandı. Araştırmacılar ilaç üzerindeki çalışmalarını sürdürerek memeliler üzerindeki etkilerini daha iyi anlamayı amaçlıyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Doktorlar cebimize girecek

21. yüzyıl her alanda teknolojik kolaylık vaad etmeye devam ediyor. Her eve giren akıllı telefonlar vücudumuzu da dinliyor. Artık rutin...

Kapat