Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

27 Mayıs 2013, Pazartesi 10:34

Kalp krizine karşı iPhone uygulaması

Amerikalı araştırmacılar, uygulamayla ST- Yükselmeli akut miyokard infarktüsü geçiren hastaların hayatını kurtarmayı umuyor. Araştırmacılar, yeni bir iPhone uygulamasıyla kalp krizlerinin teşhisini kolaylaştırmayı umuyor.  Uygulama, özellikle ST- Yükselmeli akut miyokard infarktüsü (STEMI) adıyla bilinen ve teşhisi oldukça zor olan bu kalp krizi türünü erken teşhis etmeyi amaçlıyor. Uygulama teşhisi de sağlık ekiplerine derhal bildiriyor.

ST- Yükselmeli akut miyokard infarktüsü (STEMI) diğer kalp rahatsızlıklarının aksine EKG çekildiğinde hemen teşhis edilemiyor. Voice of America’nın haberine göre; ancak deneysel aşamadaki iPhone uygulamasıyla, acil servis elemanları, EKG çekip sonuçları hastaneye en hızlı şekilde gönderiyor.

Uygulama Charlottesville’deki Virginia Üniversitesi profesörlerinden David Burt ile öğrencileri tarafından geliştirildi. Burt, bu uygulama ile hastaların hayatlarının kurtarılma şansının yüksek olmasını umuyor.  Uygulamadan gelen EKG sonuçları doğrultusunda doktorlar, acil servise gelecek ST- Yükselmeli akut miyokard infarktüslü hastaya daha hazırlıklı olabilecekler.

Uygulama, EKG sonuçlarını dört saniye içinde hastaneye gönderebiliyor. Elektronik posta ile gönderilen sonuçlar ise 38 ila 114 saniye içinde hastaneye ulaşıyor. Bu saniye farkı, kalp krizi geçirenler için hayati önem taşıyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
“Bexarotene” hafıza kaybını gideriyor

Kanser için geliştirilen "bexarotene" adlı ilacın, Alzheimerlı farelerde hafıza kaybını giderdiği, yapılan ikinci bilimsel çalışmayla da doğrulandı. Pittsburg Üniversitesi Halk...

Kapat