Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

22 Temmuz 2014, Salı 10:03

Kalp hastalıkları teşhisi için yeni bir aygıt geliştirildi

Rusyalı bilim adamları tarafından kalp hastalıkları teşhisi  için daha etkin bir aygıt geliştirildi.

Dünyada kullanılan elektrotlardan farklı olarak yeri kardiyografın elektrotları, parazitlere karşı daha dayanıklı olup sinyali daha net şekilde kaydediyor. Diğer yandan yeni model kardiyograf çok kullanışlıdır. Hemşirelerin yanısıra bizzat hastalar bile bunu kolayca kullanabilecekler. Bu suretle kalp hastaları tıp yardımından daha kolay yararlanabilecekler. Uzmanların kanısınca Rusya Sağlık Bakanlığının siparişi üzerine yapılan yeni aygıt pekçok kişileri ölümden kurtarabilecek.

Rusya’nın Sesi’nde yer alan habere göre; yeni aygıt sayesinde kalp hastaları kendi durumunu devamlı olarak izleyebilecekler. Kardiyograf kalp hastasının durumunun kötüleştiğini kaydederse hasta olan insan hemen doktora bavuracak. Yeni portatif aygıt Tomsk Politeknik Üniversitesi Tıp Cihazları Laboratuvarında çalışan uzmanlar tarafından geliştirildi.

Ani ölüm riski enfarktüs, kalp yetersizliği ve kalp ritminin bozukluğu hallerinde bilhassa büyük oluyor. Fakat ani ölüm olasılığı yalnız mikropotansyeller düzeyinde belirlenebilir. Bugün tababette kullanılan elektrikli kardiyograflar arasında bunca yüksek çözünürlüklü aygıtlar yoktur. Rusyalı bilim adamları tarafından kat kat daha etkin aygıt geliştirildi. Parazitmere karşı daşanıklı yeni kardiyograf kalbın çalışmasını daha net şekilde kaydediyor.

Bu, nanosensor tıp elektrotları sayesinde mümkün oldu. İlgili projenin yönetmeni Diana Avdeyeva’nın anlattığına göre tababette kullanılan kardiyografların duyarlığı bir milimetreye 100 mikrovolt oranındadır. Rusyada geliştirilen aygıtın nanosensorları yaklaşık 300 nanovolt yani 0,3 mikrovolt düzeyinde sinyalleri kaydetmek olanağını veriyor.

Yeni model kardiyograf gürültüden ve parazitlerden korkmaz. Bundan önceki kuşaklar kardiyograflarda özel filtreler kullanılıyordu. Filtreler daha kaliteli elektrokardiyogramlar elde etmek olanağını verdiği halde alınan sinyalin biçimini çarpıtıyordu. Tomsk bilim adamları tüm bu problemleri çözebildiler. Yüksek çözünürlük, hasta insanın kalbinin çalışma özelliklerini yansıtan kulakçıkların çalışmasının başlangıcını ve kalbin vuruşlarını net şekilde kaydedmek olanağını veriyor.

Yeni model aygıtın bir üstünlüğü daha var. Bu aygıt hemşire tarafından bile kolayca kullanılabilir.Dizüstü bilgisayar tabanlı kardiyograf kolayca taşınabiliyor.

Şimdi uzmanlar bizzat hastalar tarafından kullanılabilecek elektrikli kardiyografın tasarımı üzerinde çalışıyorlar. Gerektiğinde kalp hastası, bizzat veya akrabalarının yardımıyla elektrokardiyogramı yaparak doktora gösterebilir veya posta ile yollayabilir. Her hastanın yararlanabileceği böyle tıp yardımı pek çok ölümlerin ve hastalıkların önünden geçmek olanağını verecek.korumak olanağını verecek.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
TUS ve DUS başvuruları başlıyor

Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı ile Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı sonbahar dönemi başvuruları, 23 Temmuz-8 Ağustos'ta yapılacak. Diş...

Kapat