Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

10 Nisan 2012, Salı 18:32

Kalp-damar hastalıklarında yenilikçi teknolojiler hayat kurtarıyor

Ülkemizde kalp krizine bağlı ölümlerin %40-65’i kalp krizi belirtilerinin başlamasından itibaren 60 ila 90 dakika içerisinde hastaneye ulaşmadan gerçekleşiyor. Her beş ani ölümün biri ve yetişkinlerdeki ani ölümlerin başlıca nedenini kalp krizi oluşturuyor.

Dünya Sağlık Örgütü (World Health Organization, WHO) verilerine göre dünyada her yıl 17,3 milyon insan kalp damar hastalıkları nedeniyle yaşama erken veda ediyor.

Öte yandan, Sağlık Bakanlığı Kalp ve Damar Hastalıklarını Önleme Programı çalışması içeriğinde belirtildiği üzere, Türkiye’de 2000-2030 periyodunda erkeklerde kalp-damar hastalıklarına bağlı nedenlerle oluşacak ölüm sayılarının 2,3 kat artması bekleniyor. Yine ülkemizde 2030 yılında 180 milyon 530 bin kadının kalp krizinden yaşamını yitireceği, kadınlardaki kalp-damar hastalıklarına bağlı ölümlerin 2000-2030 döneminde 1,8 kat artış göstereceği tahmin ediliyor.

Girişimsel kardiyoloji hasta hayatının korunmasında büyük önem taşıyor

Türkiye’nin en büyük sağlık sorunu olan kalp-damar hastalıkları ile mücadelede hastaların motivasyon ve bilinçlendirilmesi için yapılan çalışmalar büyük önem taşıyor. Kalp damar hastalıklarına karşı farkındalığı arttırma, bilinçlendirme ve kalp sağlığını korumaya yönelik çalışmalar en etkin mücadele yöntemleri arasında yer alıyor.

Diğer yandan, kalp krizi vakalarında zamanında müdahale ve yenilikçi tıp teknolojileri hasta hayatının korunmasında büyük önem taşıyor. Günümüzün ileri teknoloji medikal ürünlerini kullanan girişimsel kardiyologlar, bu sayede hastalara ikinci bir hayat hediye ediyor.

2007 yılında kurulan ve ülkemizde yenilikçi medikal teknolojilerin liderliğini yapan Alvimedica, Türkiye, ABD ve Avrupa’da yürütülen Ar-Ge çalışmaları ve Çatalca’daki Trakya Serbest Bölgesi’nde yer alan 5 bin 500 metrekarelik tesislerinde dünya standartlarında üretimler gerçekleştiriyor. Hasta sağlığına olan etkisi ve kullanım rahatlığı çeşitli klinik deneylerle kanıtlanmış çok sayıda ürünü, Türkiye’nin yanı sıra dünyanın 40’ı aşkın ülkesinde hekimlerin hizmetine sunan Alvimedica CEO’su Dr. Cem Bozkurt, 8-15 Nisan arasında düzenlenen Kalp Haftası nedeniyle Türkiye’deki kalp krizi vakalarında acil müdahalenin önemine dikkat çekti.

Alvimedica CEO'su Dr. Cem Bozkurt, Kalp Haftasi

Dr. Bozkurt, mesajında şunları söyledi:

“Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre kalp hastalıkları ve inme tüm dünyada başta gelen ilk iki ölüm nedeni olup, bilinçli bir toplum ve doğru sağlık alt yapısı ile bu ölümlerin %80’i önlenebilir. Kişinin yaşam tarzını denetleyebilmesi, kalp hastalıklarından korunmak için büyük önem taşıyor. Ancak, önlemler yetersiz kaldığında hasta hayatını kurtarabilecek, ona ikinci bir yaşam şansı sunabilecek kişi, girişimsel kardiyolog. Alvimedica olarak bizler de, tüm doktor ve kardiyolog meslektaşlarımızın bu alandaki çalışmalarını destekleyecek araştırma ve geliştirme çalışmalarına büyük önem veriyoruz. Teknolojinin en son yeniliklerini içeren, stent, balon, katater ve stent uygulama ürünlerimizle kardiyologlarımızın müdahale sürelerini kısaltıyor, hastalarımızın yaşamlarına daha konforlu ve sağlık devam etmelerini sağlıyoruz. Hedefimiz kalp ve dolaşım sistemi ile rahatsızlıkları, hayatı kesintiye uğratacak bir sağlık sorunu olmaktan çıkarmaktır.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sanofi Pasteur’den doktorlara özel çevrimiçi aşı televizyonu

Sanofi Grubu'nun aşı kuruluşu Sanofi Pasteur, hekimlere özel bir internet televizyonu olan sanofipasteurtr.tv'yi hayata geçirdi.

Kapat