Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

3 Temmuz 2013, Çarşamba 14:12

“Kafa nakli mümkün ancak…”

Türkiye’de ilk yüz nakli operasyonunu gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Estetik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ömer Özkan, kafa nakli konusunun tartışılmasının bile önemli olduğunu belirterek, “Bilimsel arenada önce tartışılacak, iyi bir zemine oturtulduktan sonra mutlaka bir gün gerçekleştirilecektir” dedi.

Özkan, İtalyan Nöroşirurji Uzmanı Sergio Canavero’nun kafa naklinin 2 yıl içinde yapılabileceği ile ilgili açıklamasına ilişkin dünyada kafa nakli konusunda çeşitli çalışmalar yapıldığını, maymun kafa naklinin ise çok eski bir çalışma olduğunu belirtti.

NAKLEDİLEN KAFA YAŞATILIR ÖNEMLİ OLAN İŞE YARAMASI

Hürriyet’in haberine göre; kafa nakli konusunun mümkün olduğunu ifade eden Özkan, “Burada önemli olan kafanın yaşatılması değil, o kafanın işe yaraması” diye konuştu. Nakil konularında önemli olan unsurun insanlık için faydalı olup olmayacağı, hangi problemleri çözeceği konularının iyi irdelenmesi gerektiğine işaret eden Özkan, kafa nakli yaparken sinir ilişmesi ile ilgili problemlerin giderilmesi gerektiğini vurguladı. Sinir ilişmesi konusundaki sorunlar halledildiği takdirde kafa naklinde başarılı sonuç alınacağını söyleyen Özkan, “Nakledilen kafanın yaşatılmasının problem olacağını sanmıyorum, önemli olan sinir ilişmesi ile ilgili problemlerin giderilmesi, bu konuda başarılı olunursa dünyada felç diye bir şey kalmaz. Ancak bu konu için de daha çok yolun katedilmesi gerekiyor” dedi.

DAHA ÇOK TARTIŞILACAK

Konunun tartışma ortamına taşınmasının önemli olduğunu vurgulayan Özkan, “Bilimsel arenada önce tartışılacak, iyi bir zemine oturtulduktan sonra mutlaka bir gün gerçekleştirilecektir” diye konuştu. Özkan, nakiller konusunda dünyada çok farklı çalışmaların bulunduğunu ve önemli adımlar atıldığını ifade etti.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Türkiye’de kalp hastalığından ölümler azaldı

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı'nın yaptığı araştırmada,1995-2008 yılları arasında koroner kalp hastalığına bağlı ölüm hızının...

Kapat