Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

7 Nisan 2014, Pazartesi 13:51

Kadınlara ücretsiz HPV taraması yapılacak

Türkiye genelinde aile hekimlerince kadınlarda görülen rahim ağzı kanserine yol açan HPV enfeksiyonuna karşı yeni ve etkin bir tarama metodu olan ”HPV-DNA taraması” yapılacak.

Türkiye genelinde aile hekimlerince kadınlarda görülen rahim ağzı kanserine yol açan HPV enfeksiyonuna karşı yeni ve etkin bir tarama metodu olan ”HPVDNA taraması” yapılacak.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanı Doç. Dr. Murat Gültekin, kadınlarda görülen rahim ağzı kanserlerinin HPV (Human Papilloma Virus) HPV adı verilen bir enfeksiyon nedeniyle geliştiğini söyledi.

Bu enfeksiyon vücuda yerleştikten 5-6 yıl sonra rahim ağzında hücresel bozukluklara neden olduğunu anlatan Gültekin, bunun 10 yıl içerisinde kansere yol açabileceğini ifade etti.

Rahim ağzının uzun yıllardır  ”smear” adı verilen sürüntü örneğiyle tarandığını belirten Gültekin, ancak  bu taramanın özellikle  kalabalık nüfuslu ülkelerde yaygınlaştırılması, uygulanabilirliği ve kalite denetiminde zorluklar yaşandığını kaydetti. Gültekin şöyle devam etti:

”Son yıllardaki  gelişmeler neticesinde rahim ağzı kanseri taramalarında  HPV virüsünün DNA’sının  taranabileceği ispatlandı. Bu yöntem, İngiltere, İtalya, Amerika,Meksika gibi bir çok ülkelerde tarama programlarına dahil edildi. Türkiye’de rahim ağzı kanserleri taramalarında yeni ve etkin bir metot olan HPV DNA testini kullanmaya başlayacak ve dünyada bu uygulamayı kullanan öncü ülkelerden biri olacak. HPV DNA testlerinde klasik smear ile kıyaslandığında  kanser saptama oranları daha yüksek ve tarama sonucunda kanserin negatif olması durumunda  tahmin gücü de yüksek. Bu yöntemde DNA teknolojisi kullanıldığı için insan kaynaklarını da verimli kullanıyoruz”

Türkiye genelinde 2 laboratuvarda hizmet verilecek

Türkiye genelinde biri Ankara’da diğeri İstanbul’da olmak üzere iki ulusal HPV analizi laboratuvarının hizmet vereceğini bildiren Gültekin, laboratuvarların Mayıs ayı itibariyle çalışır hale geleceğini ifade etti.

Bu kapsamda vatandaşların da Mayıs ayından sonra rahim ağzı kanser taramalarını yaptırmak için aile hekimine başvurabileceğine dikkati çeken Gültekin, bu testlerin ücretsiz yapılacağını ve aile hekimleri aracılığıyla laboratuvarlara gönderileceğini bildirdi.

Gültekin, ”81 ilde tüm aile hekimlerine bu testlerin dağıtımı yapılacak. Analizleri söz konusu iki laboratuvarda  yapılacak. Hastalardan alınan örneklerde HPV’nin olup olmadığını, varsa  hangi genotipe ait olduğu tespit edilecek, aynı örnek üzerinde  refleks smeari de çalışılacak, 10 gün içerisinde tüm raporlar aile hekimlerine bildirilecek” dedi.

”Projeyle ‘HPV haritası’nı da çıkarmış olacağız’

Söz konusu projeyle 81 ilde aynı zamanda HPV Türkiye haritasını da çıkarmış olacaklarını ifade eden Gültekin, Türkiye’nin bütün illerindeki aile hekimlerinin bu hizmeti vereceğini kaydetti.

Rahim ağzı kanserinin kadınlarda en çok görülen kanserler arasında ilk 10’da yer aldığına işaret eden Gültekin, Dünya Sağlık Örgütü’nün rahim ağzı kanserlerinde tarama yapılması önerdiğini ve taramaların 30 yaş üstü kadınlarda 5 yılda bir kez yapıldığını söyledi.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu olarak kadınların tüm kanser taramalarının Aile Hekimliği ve Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) ile ile işbirliği içinde yapmak istediklerini vurgulayan Gültekin, ”81 ilde 134 KETEM ile birlikte aile hekimlerimizi, Toplum Sağlığı Merkezleri (TSM) ile birlikte kanser taramalarına katkıda bulunacak. Bizim için ulaşılabilirlik çok önemli, vatandaşın en yakın yerde bu hizmete ulaşmasını sağlayacağız” şeklinde konuştu.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Novartis’in B tipi menenjit aşısının aşı takvimine alınması önerildi

Novartis tarafından keşfedilen, bebeklerde 2 aylıktan itibaren koruma sağlayan B tipi menejit aşısının, İngiltere Aşılama ve Bağışıklama Ortak Komitesi’nce (JCVI)...

Kapat