Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

6 Kasım 2013, Çarşamba 09:46

“Johnson & Johnson” 2.2 milyar dolar cezayı ödemeyi kabul etti

ABD’de ilaç sektörünün dev ismi “Johnson & Johnson”, reçeteli satılan 3 ilacıyla ilgili aldatıcı promosyonları nedeniyle “2.2 milyar dolar” ödemeyi kabul etti. ABD Adalet Bakanı Eric Holder, ilaçların prospektüslerinde yazılı olmayan hastalıklar için ve federal onay alınmadan hastalara satışının teşvik edildiğini söyledi. Holder, şirketin hastaların sağlığını tehlikeye attığını ve kamuoyunun duyduğu güvene zarar verdiğini belirtti. Eric Holder, sağlık alanında kuralları ve yasaları çiğneyenlerin ve halka rağmen para kazanmak isteyen herkesin üzerine gitmeye kararlı olduklarını kaydetti.

Yapılan soruşturma sonucunda, dev şirketin ve alt kuruluşlarının, Risperdal, İnvega ve Natrecor adlı ilaçların farklı hastalıklar için de kullanımını teşvik etmek için doktorlara ve eczanelere rüşvet verdiği de ortaya çıkmıştı. Habertürk’ün haberine göre;Böylece, “Johnson & Johnson” Amerikan tarihinde anlaşma yoluyla “en fazla ceza ödeyen şirketlerden biri” oldu. Toplam miktarın 1.72 milyar doları federal hükümet ve eyalet yönetimlerinin davaları ve kalan miktar da cezalar için ödenecek. Başkan Obama döneminde, parasal çıkarlarını kamu sağlığının önünde tutan ve bu amaçla yasaları ve kuralları çiğneyen ilaç şirketlerine karşı önceki dönemlere göre çok daha sert davranılıyor. ABD yasalarına göre, ilaç firmaları ürünlerini sadece Federal İlaç Dairesi’nin (FDA) “onayladığı biçimde” pazarlayabilir. Bir başka dev firma olan “GlaxoSmithKline” 10 ayrı ilacıyla ilgili yasal ihlaller nedeniyle geçen yıl 3 milyar dolar ödemeye razı olmuştu.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
SGK’dan ilave ücret açıklaması

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), kanser ve diyaliz tedavisi gören hastalardan ilave ücret alınmasına ilişkin kurum tarafından yapılan veya yapılmakta olan...

Kapat