Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

7 Ağustos 2014, Perşembe 10:48

Japon bilimadamı kök hücre araştırması yüzünden intihar etti

Japonya’nın tanınmış bilim insanlarından Yoshiki Sasai intihar etti. Polis, tartışmalı bir bilim makalesi yüzünden baskı altında olan Sasai’nin kendini asmış halde bulunduğunu açıkladı.

Kök hücre alanında yaptığı araştırmalarla tanınan Japon bilim insanı Yoshiki Sasai’nin intihar ettiği açıklandı. Riken Gelişimsel Biyoloji Merkezi yardımcı direktörü olan Sasai, Nature dergisinde yayımlanan ve Haruko Obokara’nın baş yazarı olduğu bir araştırmada, hücrelerin asit solüsyonuna batırılarak kök hücre haline getirilebileceğini savunmuştu.

Yayınlanmasının hemen ardından bilim çevreleri tarafından eleştirilere kalan araştırma, Temmuz ayında Nature dergisinin açıklaması sonucunda neredeyse geçerliliğini yitirmişti. Nature, makalede çelişkili ve yanlış bilgiler olduğunu, elde edilen sonucun geçerliliğinin süpheye düştüğünü belirtmişti.

Sasai’nin dün Kobe kentindeki biyomedikal araştırma merkezinde bir güvenlik görevlisi tarafından bulunduğu belirtildi. Polis, sekreterin masasında ve cesedin yanında intihar notları bulunduğunu belirtti.

Embriyonik kök hücreler alanında tanınmış ve saygı değer bir araştırmacı olan Sasai, Nature dergisinde yayınlanan iki makalesinde Haruko Obokara ile çalışmıştı. Eleştirilere maruz kalan araştırmaya son safhasında katıldığını belirten Sasasi, makalenin düzenlenmesi ve kontrol edilmesinden sorumlu olduğunu belirtmişti.

Riken de baskı altında

Sasai, Nisan ayında düzenlediği basın toplantısında, makalenin gözden geçirilmesi gerektiğini ancak çığır açacak bir keşfe imza atılmış olabileceğini belirtmişti.

Wall Street Journal’ın haberine göre, Dr. Obokata’ya Temmuz’dan itibaren araştırma ve deney yapma izni veren Riken, Sasai’nin intiharı sonrasında artan bir baskı altında. Riken, Obokata’nın özel kök hücrelerin varlığını doğrulamak için yaptığı deneylerin sonucunu beklerken, eleştirilere hedef olan deneyin kurumdan bağımsız araştırmacılar tarafından da yapılamadığını belirtti.

Riken, deneyin bağımsız bir araştırmacı kurumu tarafından makalede anlatıldığı gibi yapılacağını ve belirtilen sonucun doğrulanmaya çalışılacağını açıkladı.

Obokata’nın avukatı, müvekkilinin Sasai’nin intiharından dolayı şaşkın olduğunu belirtti ve daha fazla açıklama yapmadı. Obokata, yorum yapmasına yönelik taleplere karşı sessizliğini koruyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Tümör tedavisinde yeni yöntem

Kanadalı doktorlar, bir hastadaki tümörü ilk kez radyasyon ya da ameliyat yöntemini kullanmadan almayı başardı. Kanadalı doktorlar, bir hastanın kalça...

Kapat