Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

28 Ocak 2014, Salı 09:44

İyi kolesterol kalp krizi riskini artırabilir

Amerikalı doktorlar, iyi kolesterolün kötü bir yanının da bulunduğu ve kalp krizi riskini arttırabileceği uyarısında bulundu. ‘İyi’ kolesterol olarak da adlandırılan HDL’nin normalde damarları açık tuttuğu ve kalp sağlığı için yararlı olduğu biliniyor.

Fakat Cleveland Clinic’e bağlı ekip, bu kolesterolün anormal hale dönüşerek damarları tıkayabileceğini açıkladı.

Ekip, insanların sağlıklı beslenmeye devam etmesi gerektiğini, fakat iyi kolesterol olgusunun sanılandan daha karmaşık olduğunu ifade etti. BBC’nin haberine göre;  LDL ya da ‘kötü’ kolesterol olarak bilinen düşük yoğunluklu lipoprotein damar çeperinde birikip sert bir tabakaya dönüşerek damar tıkanıklığına ve kalp krizi ile inmelere yol açabiliyor.

Yüksek yoğunluklu lipoprotein HDL kolesterolü ise damar çeperinde birikmek yerine karaciğere nakledildiği için ‘iyi’ olarak niteleniyor.

Kimyasal değişim

Veriler, kötü kolesterol karşısında iyi kolesterol oranının yüksek olmasının sağlık açısından faydalı olduğunu gösteriyor.

Fakat araştırmacılar, HDL seviyesini artırma amaçlı deneylerin başarılı olmadığını ve iyi kolesterolün sanılandan daha karmaşık bir rolü olduğunu söylüyor.

Nature Medicine dergisinde yayımlanan araştırma, HDL kolesterolünün nasıl bir kimyasal değişim sonucu anormal hale geldiğini ortaya koydu.

Araştırmacılardan Dr Stanley Hazen, HDL kolesterolünün damar çeperinde değişime uğradığını belirtti.

Hazen, “Damar çeperindeki haliyle dolaşımdaki hali arasında çok fark var. Çeperde fonksiyonsuz hale gelip kalp hastalıklarına neden olabiliyor.” dedi. Anormal HDL’nin küçük bir kısmı kan dolaşımına sızabildiği için tespit etmesi mümkün oluyor.

627 hasta üzerinde yapılan deneylerde, kandaki HDL oranına bakarak kalp-damar hastalıkları riskini öngörmenin mümkün olabileceği görüldü.

Dr Hazen, bu verilerin anormal HDL kolesterolü için yeni testlerin ve bunların oluşumunu engelleyecek ilaçların geliştirilmesinde kullanılabileceğini belirtti.

 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
İnsülin iğnesi 10 yıl sonra yok olacak

İngiltere’de yapılan bilimsel araştırmalar sonucu geliştirilen yeni bir implant sayesinde, insülin iğneleri tarih olabilir. Karın bölgesine yerleştirilen kol saati büyüklüğündeki...

Kapat