Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

4 Nisan 2014, Cuma 14:08

İşyerinde hekim bulundurma mecburiyeti ertelendi

Bünyesinde 50’den az kişi çalıştıran ve az tehlikeli sınıfta olan küçük işletmeler için işyeri hekimi bulundurma mecburiyeti Temmuz 2016’ya ertelendi.

İşyerlerinde ‘doktor ve iş güvenliği uzmanı bulundurma şartı’, Türkiye gazetesinin haberine göre bazı işletmeler için Temmuz 2016’ya ertelendi. Böylece berber, fırın, eczane ve noter gibi az tehlikeli iş yerlerinde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurma şartı 1 Temmuz 2016’da başlayacak.

Yapılan son düzenlemeye göre, 50’den az işçi çalıştıran özel sektör iş yerlerinden tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli çalıştırma ya da görevlendirme yükümlülüğü 1 Ocak 2014’te başladı.

Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri ile kamu işyerlerinde ise uygulama 1 Temmuz 2016’da başlayacak. Taş kömürü işletmecileri, mermer ocakçıları, petrol ürünleri imalatı, sanayi, kimyasal ve gübre imalatı, cam imalatı gibi işler, “çok tehlikeli” sınıfta sayılıyor. Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, deniz ve kıyı sularında balıkçılık, şeker imalatçılığı, tekstilcilik, dokumacılık ve kürkçülük, kağıt ve mukavva imalatçılığı, kozmetik imalatçılığı yapanlar ise “tehlikeli” sınıfta yer alıyor. Bu iki sınıf için uygulama yılbaşında başladı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
TUS ve DUS giriş belgeleri bugün erişime açılacak

Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı ilkbahar dönemi sınava giriş belgeleri saat 14.00'te erişime...

Kapat