Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

10 Mayıs 2011, Salı 13:00

İstanbul Üniversitesi’nde geliştirilen yöntemle kediler operasyonsuz kısırlaştırılabilecek

Ülkemizde çok sayıda sokak kedisinin, özellikle İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerde kontrolsüz bir şekilde üremekte olduğuna ve bu durumun çeşitli problemleri beraberinde getiridiğine dikkat çeken İstanbul Üniversitesi, bu kontrolsüz üremeyi düzenleyen, acısız ve yan etkileri olmayan yeni bir yöntem geliştirdiğini duyurdu.

İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı’nda geliştiren ve dünyada ilk kez kullanılan bu yöntem ile erkek kediler cerrahi bir operasyon yapılmadan, testis içerisine kimyasal madde verilerek kısırlaştırılabiliyor.

Kimyasal Kısırlaştırma Tekniği ile erkek kedinin her iki testisinin içerisine ince uçlu bir enjektörle laboratuvarda hazırlanmış steril kimyasal bir madde veriliyor. Bu işlemler öncesinde erkek kedinin sakinleştirilerek kısa süreli uyutulması yeterli oluyor ve işlem 5 dakika içerisinde uygulanabiliyor. Uyandırıldıktan sonra normal hayatına bırakılabilen kedi böylece yer değişikliği sonucu strese girme riski de taşmıyor. Yöntem uygulanırken herhangi bir yara bölgesi oluşturulmadığından, enfeksiyon riski de ortadan kalkıyor.

İstanbul Üniversitesi’nce yapılan duyuruda Doç. Dr. Ö. Banu Özdaş, Araş. Gör. A. İzem Sandal, doktorant Menekşe Tonguç ve Patoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Gülçubuk’dan oluşan çalışma ekibinin koordinatörü Prof. Dr. Alper Baran’ın “Bundan sonraki çalışmalarımızda öncelikle İstanbul’daki hayvan barınaklarına gelen erkek kedilerin, geliştirilen kimyasal madde ve kısırlaştırma tekniği ile kısırlaştırılmalarını amaçlamaktayız. Daha sonraki aşamada ise erkek köpeklerde de bu tekniği kullanarak büyükşehirlerdeki barınaklarda mevcut köpek nüfusunun kontrol altına alınması amaçlanmaktadır. Bilindiği gibi barınaklar hızla dolmakta ve birçok hayvan için yaşam alanı sıkıntısı çekilmektedir.” ifadesine yer verilerek yöntemin geliştirilmesi ile birlikte önemli kentsel bir problem için çözüm oluşturabileceği vurgulandı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sanofi-Aventis isim değişikliğine giderek “Sanofi” adını alıyor

Fransız ilaç firması Sanofi-Aventis'in hissedarları 6 Mayıs 2011'de gerçekleştirdikleri toplantıda şirketin adının artık sadece "Sanofi" olarak anılmasını kabul ettiler. Bu...

Kapat