Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

27 Aralık 2011, Salı 17:04

İstanbul Üniversitesi Çapa ve Cerrahpaşa Yerleşkeleri yenileniyor

İstanbul Üniversitesi Çapa ve Cerrahpaşa Yerleşkeleri’nin yenilenme projesi danışmanlık hizmeti alımı imza töreni, YÖK Üyesi ve İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet’in katılımıyla 28 Aralık 2011 tarihinde İÜ Rektörlüğü Doktora Salonu’nda gerçekleştirilecek. Proje ile İstanbul’un ve Türkiye’nin sağlık alanındaki büyük eksikliklerinden biri giderilmiş olacak.

İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet’in göreve geldiği günden beri hayata geçirmeye çalıştığı en önemli projelerden biri olan Çapa ve Cerrahpaşa yerleşkelerinin yenilenme projesi danışmanlık hizmeti alımı ihale çalışması tamamlandı. İmzaların ardından hayata geçirilecek olan proje ile bilimsel araştırmalar, eğitim ve toplum hizmetinin çok daha modern ortamlarda gerçekleştirilmesi amaçlanıyor.

500 yıllık tarihi miras

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültelerinin tarihi 1470 yılında yaptırılan Fatih Külliyesi’ne dayanıyor. Günümüzde İstanbul Üniversitesi bünyesinde verilen tıp eğitim ve hizmetleri, ağırlıklı olarak Çapa Yerleşkesi’ndeki İstanbul Tıp Fakültesi ve Dişçilik Fakültesi ile Cerrahpaşa Yerleşkesi’ndeki Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde sürdürülüyor.

Yaptıkları araştırmalar ve güç ameliyatlarla ulusal ve uluslararası yeniliklerin öncüsü olan, tıp eğitiminin kalitesiyle adlarından söz ettiren İstanbul Üniversitesi Tıp Fakülteleri, yıllar içinde hem öğrenci, hem öğretim üyesi hem de hizmet verilen hasta sayısı açısından büyümeye devam etti. İstanbul Üniversitesi tarafından yapılan basın duyurusunda, üniversitenin Tıp Fakülteleri’nin, sadece İstanbul’da değil tüm Türkiye’deki hastaların tedavisi güç hastalıklarına çözüm bulan bir merkez durumunda olduğu ifade ediliyor. Tüm bu faaliyetler için var olan binaların artık yetersiz hâle geldiğinin belirtildiği duyuruda, İstanbul ve Türkiye’nin sürekli artan nüfusunun, olası bir İstanbul depremi ihtimalinin ve toplumun her geçen gün artan beklentilerinin mevcut fiziki şartların yenilenmesini zorunlu hâle getirdiğine dikkat çekiliyor.

Dünya bilim literatürüne giren ameliyatların yapıldığı merkez

Üniversitenin duyurusunda, şimdiye kadar dünya bilim literatürüne giren çok sayıda ameliyat ve tedavi tekniklerinin keşfedildiği İstanbul Üniversitesi Tıp Fakülteleri için değişim zamanının geldiği ifade ediliyor. İçinde son sistem teknik donanımın yer aldığı, doktor ve hastaların ihtiyaçlarına uygun olarak planlanmış, modern mimari anlayışın hakim olduğu, estetik ve depreme dayanıklı binaların yapımı için İstanbul Üniversitesi’nin Türkiye’de bir ilke imza atarak, inşa edilecek Tıp Fakülteleri binalarıyla aynı zamanda başka tıp fakültelerine de örnek olacak bir modelin çıkarılmasının amaçlandığı dile getiriliyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
PetStar 2012 Fotoğraf Yarışması’nın yıldızları belli oldu

Pfizer Hayvan Sağlığı'nın PetStar 2012 Fotoğraf Yarışması sonuçları kullanıcıların verdikleri oylar ve jüri üyelerinin yaptıkları seçimler sonucunda Facebook'ta açıklandı.

Kapat