Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

23 Ocak 2012, Pazartesi 13:18

İstanbul UMKE basın çalışanlarına afet bilinci ve ilkyardım eğitimi verdi

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, bu kapsamda basın çalışanlarına yönelik bir bilgilendirme çalışması gerçekleştirdi. İstanbul Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) tarafından basın çalışanlarına 19-20 Ocak 2012 tarihlerinde temel ilkyardım ve afet eğitimi verildi. Teorik ve pratik olmak üzere gerçekleştirilen iki günlük eğitime çeşitli basın kuruluşlarından 20 basın çalışanı katıldı.

UMKE İstanbul Koordinatörü Dr. Türkay Esin’in denetiminde gerçekleştirilen eğitimin ilk gününde, basın çalışanlarına UMKE uzmanları tarafından, “Afet Bilinci ve Afetlere Genel Bakış” ve “Afete Kişisel Hazırlık”, ikinci gününde de “Temel İlkyardım”, ve “Çadır Kurma” konularında eğitim verildi. Eğitimlerde, toplumda genel olarak afete hazırlık konularında eksik, yetersiz hatta ölümcül olabilecek kadar yanlış bilinen noktalar konusunda örnekler verildi ve uygulamalar yapıldı.

Deprem başta olmak üzere sıklıkla meydana gelen doğal afetlere karşı hazırlıklı olmanın öneminin vurgulandığı eğitimlerde, olası bir afet anında yaşanabilecek durumlar afet öncesi, afet anı ve afet sonrası başlıkları altında incelendi. Bir afet anında yetersiz ya da yanlış bilgi nedeniyle yaşanan ölümlerin ve kurtarma ölümlerinin önlenmesi konusunda hayat kurtaracak önemli noktalar anlatıldı. İki günlük teorik ve pratik eğitimin sonunda katılımcılara “katılım belgesi” verildi.

İstanbul UMKE Basın Mensubu Eğitimi

İstanbul İl Sağlık Müdürü’nden deniz hastanesi ve deniz ambulansı müjdesi

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, eğitimin ilk günü eğitime katılan basın çalışanlarını ziyaret etti. Basın çalışanlarıyla afet eğitiminin önemi hakkında sohbet eden Dokucu, İstanbul’da olası bir afete karşı sağlık alanında yapılan hazırlıklar hakkında bilgi verdi.

Büyük yıkıma neden olabilecek bir afet anında sağlık hizmetlerinin kesintisiz olarak sürdürülebilmesinin önemini vurgulayan Dokucu, bunun için bekleme alanı İstanbul olan deniz hastanesi projesi üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Dokucu, proje için artık kullanılmayan bir geminin yüzer hastaneye dönüştürüleceğini ve hastanenin gerekli bölgelere sevk edilerek, hem yurt içindeki hem de yurt dışındaki hastaların tahliyesinde ve tedavisinde kullanılacağını söyledi. Dokucu, toplam 30 deniz ambulansının yurt genelinde kullanımda olacağını, bunlardan 6’sının İstanbul’da bulunacağını bildirdi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Doktorlar sadece seslerini kullanarak rapor oluşturabilecek

Sestek'in yeni çözümü Merkezi Raporlama Sistemi (MRS), doktorların telefon aracılığıyla otomatik olarak rapor kaydı oluşturmalarına olanak tanıyor.

Kapat