Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

9 Temmuz 2013, Salı 17:00

İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri gözaltına alındı

Taksim Dayanışması’nın dün Gezi Parkı’nda gözaltına alınan üyelerinin evlerinde bugün polis araması yaşandı. ‘Sürdürülen soruşturma gereğince’ denilerek yapılan aramalar sırasında İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu’nun evine kapının kilidi kırılarak girildi.

Radikal’in haberine göre; bugün ilk haber Avukat Can Atalay’ın verdiği bilgiyle Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Genel Sekreteri Mücella Yapıcı’nın Abbasağa’daki evi aranması olarak geldi. Atalay, arama gerekçesi olarak “sürdürülen soruşturma gereğince” ifadesinin kullanıldığı ve hangi suçlamadan ötürü evinden arandığının belirtilmediğini söyledi. Yapıcı dışında İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu, Halkların Demokratik Kongresi yöneticileri Haluk Ağabeyoğlu, Ender İmrek ile Elektrik Mühendisleri Odası Şube Başkanı Beyza Metin’in de aralarında bulunduğu beş kişiye ait sekiz adreste arama yapıldığı öğrenildi.

Evinde ve Kartal Adliyesi Adli Tıp Şubesi’ndeki işyerinde arama yapılan İstanbul Tabipleri Odası (İTO) Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu’nun evine de, içeride kimse yokken, kilidi kırılarak girildiği öğrenildi. Evdeki aramaya nezaret eden, Ali Çerkezoğlu’nun eşi ve DİSK Genel Sekreteri olan Arzu Çerkezoğlu, Radikal’e yaptığı açıklamada, polislerin evde kimsenin olmadığı bir anda kilidi kırıp çıkararak içeri girdiklerini söyledi. Arama kararında herhangi bir gerekçenin gösterilmediğini kaydeden Çerkezoğlu, şunları söyledi, “Bunu anlamak mümkün değil. Ortada herhangi bir şey yokken, Gezi Parkı’na gitmeyi talep etmek dışında bir durum yokken, Taksim Meydanı’nda gözaltına alındılar. Bu insanların hepsi çeşitli kurumların yöneticisidir. Kamuya açık faaliyet yürütüyorlar. Evlerin bu şekilde aranması, kapılar kırılarak içeri girilmesi, anlaşılır gibi değil.”

Arzu Çerkezoğlu, operasyonun siyasi olduğunu kaydederek, “Sonuçta Taksim Dayanışması bir süredir hem Başbakan hem de İstanbul Valisi tarafından hedef gösteriliyordu. O yaklaşımın sonucudur” diyor.

Öte yandan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ndeki 50 kişinin de işlemleri sürüyor. Avukat Erkut Güzel’in verdiği bilgiye göre susma hakkını kullanan göstericiler bir gün daha gözaltında tutulacak. Güzel, kalp hastası olmasına rağmen Yapıcı’nın serbest bırakılmadığını, Taksim Dayanışması’ndan bir kişinin de darp edildiğini söyledi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Digital Storytelling kayıtları başladı!

İçerikleri ne kadar iyi olursa olsun bugünkü ürün ve hizmet bolluğunda pazarda sadece “iyi hikâyesi” olan markalar kazanıyor. Dünyaca ünlü...

Kapat