Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

9 Eylül 2011, Cuma 20:47

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü “Dünya İlk Yardım Günü”nde Taksim’e ilk yardım çadırı kuruyor

Kazalar ve ani hastalık durumunda tıbbi yardım gelinceye kadar yapılabilecek ilaçsız temel sağlık uygulamalarından oluşan ilk yardım, bilimsel ve teknolojik gelişmelere rağmen, halen sağlık alanındaki en önemli temel basamağı oluşturmaya devam ediyor. Dünyanın en modern ambulans ve hastane sistemlerine sahip olan ülkelerde bile, can kayıplarının önemli bir bölümünü zamanında ve yeterli ilk yardım yapılamamış yaralılar ve hastalar oluşturuyor. Bu nedenle herhangi bir kaza ya da yaşamı tehlikeye düşüren durumda hayatın kurtarılması ya da durumun daha kötüye gitmesini önlemek amacıyla ilk yardım bilmek ve uygulayabilmek büyük önem taşıyor. Bu konuya kamuoyunun dikkatini çekmek amacıyla Eylül ayının ikinci Cumartesi günü “Dünya İlk Yardım Günü” olarak kutlanıyor.

“Dünya İlk Yardım Günü” etkinlikleri; halka, her gün evde, işyerinde, sokakta karşılaşılabilecek hasta ve yaralılara uygulanacak basit yöntemlerle yüzlerce hayatın kurtarılabileceğini, ilk yardım öğrenmenin ve uygulamanın bir sorumluluk olduğunu hatırlatmak, ilk yardım konusunda halkın, yerel otoritelerin ve basının desteğini arttırmak ile bu konuda toplumsal bilinç oluşturmak amacını taşıyor.

“Seyirci kalma, öğren, uygula, kurtar” sloganıyla yapılacak eğitim çalışmasında 10 Eylül 2011 Cumartesi günü saat 09.30-14.30 arası Taksim Metro çıkışı 112 ambulans park yeri yanında ilk yardım afişleri asılı bir çadır kurulacak. Çadırda İl Sağlık Müdürlüğü’nün eğitimcileri tarafından halka temel ilk yardım eğitimi verilerek üzerinde ilk yardım mesajları bulunan broşürler dağıtılacak. Ayrıca İstanbul’da Sağlık Müdürlüğü denetimindeki çeşitli ilk yardım eğitim merkezleri tarafından da, bazı alışveriş merkezlerinde stant açılarak bilgilendirme eğitimleri verilecek.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sağlık Bakanlığı “Fungoral Şampuan” adlı ürünün tüm partilerini geri çekti

İEGM resmi internet sitesinde yayınladığı duyuru ile "Fungoral Şampuan" adlı ürünün tüm partileri için geri çekme işlemi uygulandığını bildirdi.

Kapat