Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

3 Nisan 2009, Cuma 16:47

İstanbul Eczacı Odası ve Büro Emekçileri Sendikası ortak basın toplantısı

Toplantıya İstanbul Eczacı Odası Başkanı Ecz. Semih Güngör, KESK’e bağlı Büro Emekçileri Sendikası 2 No’lu Şube Başkanı Nevin Kaplan, 3 No’lu Şube Başkanı Ahmet Acar ve Yönetim Kurulu üyesi Nafi Maraş katıldı.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun uygulamalarıyla hem kurum çalışanlarını hem de eczacıları mağdur ettiği belirtilen toplantıda, Oda Başkanı Ecz. Güngör son günlerde For You adlı mağazalara asılan “Drugstore For You çok yakında yeniden geliyor” afişlerine de değindi. Ecz. Güngör, “Dün seçim bitti, bugün For You’ların kapısına bu afiş asılıyor. Ortada drugstore’larla ilgili bir yasal mevzuat yok. Demek ki Türkiye’de siyasetin yeni bir döneme gireceği bir ortamda TBMM gündemine buna uygun bir yasal mevzuat gelecek. Ama biz ‘gelecekleri varsa görecekleri de var’ diyoruz. Eczaneler dışında ilaç satışının hayata geçirilmesi durumunda eczacıların tepkisi korkunç olur, bundan önceki tepkilerimize hiç benzemez” diye konuştu.
 
Toplantıda Ecz. Güngör tarafından ortak basın açıklaması okundu. Ecz. Güngör’ün okuduğu metin şöyle:
 
BASINA VE KAMUOYUNA
 
Sosyal Güvenlik Kurumu, tüm İstanbul’daki eczanelerin reçete kolilerini teslim yerini ani bir kararla tek bir merkeze indirdi. Daha önce Anadolu yakasında Üsküdar Merkez Müdürlüğü’ne bağlı Doğancılar İlaç Eczacılık Birimi Göztepe ek hizmet binasında ve Avrupa yakasında ise Bayrampaşa’da yapılan reçete teslimatları, Nisan ayından itibaren yalnızca Bayrampaşa’da yapılacak.
Sosyal Güvenlik Kurumu Merkez Müdürlüğü’ne bağlı faaliyet yürüten Göztepe birimi de ne zaman sonlanacağı belirsiz “tadilat gerekçesiyle” dağıtılmıştır. Uzunca bir süredir İstanbul’a ait reçete kolilerinin teslimlerinin alındığı ve B grubu reçetelerinin ödemelerinin hem de günlük olarak yapabildiği tek birim olan Göztepe biriminde çalışan ve tümü Anadolu yakasında ikamet eden 29 kişi Bayrampaşa’da yer alan depoya gönderilmiştir. Yaklaşık 50 kişinin çalıştığı birim, bir günde dağıtılarak 6 kişi Üsküdar’da görevlendirilmiş, 14 kişi Kadıköy SSK’ya devredilmiş, geriye kalan 29 kişi de Bayrampaşa’ya gönderilmiştir.
 
Gebze’den Kartal’a, Beykoz’dan Kadıköy’e serpilmiş ikametleri ile tüm çalışanlar Bayrampaşa’ya sürgüne gönderilmiştir. Bayrampaşa’daki hizmet binası fiziki çalışma alanının ve ulaşımın hiç de iyi olmadığı bilindiği halde, çalışanlara tek seçenek olarak dayatılmış, tüm İstanbul iline ait B grubu reçetelerinin ödemesinin yapıldığı birim dağıtılmıştır. Yapılan reçetelerin Tuzla ilçesinde depolandığı dikkate alındığında, her gün tüm çalışanların Bayrampaşa’ya taşındığı, yapılan işlerin ise her gün Bayrampaşa’dan Tuzla’ya taşınacağı düşünüldüğünde, kurumun ne kadar zarara uğratılacağı ve ne kadar insanın mağdur edileceği ortaya çıkacaktır.
 
Çalışanlar sürgüne gönderilirken, Anadolu yakasında hizmet veren eczacılar da reçete teslimlerini Avrupa yakasına geçerek yapmak zorunda bırakılmıştır.
 
Oysa Anadolu yakasındaki Kurtköy hizmet biriminde açılacak bir hizmet alanı ile hem kurum servis ve nakliye gibi büyük masraflardan kurtulacak hem de çalışanlar ile eczacılarımız her gün saatlerce yol gitme işkencesinden kurtulacaklardır.
 
Yaklaşık 4 ay önce yapılan bir hizmet biriminin aniden kapatılarak eczacı ve çalışanları cezalandırmaya hiç kimsenin hakkı da, yetkisi de yoktur. Bu keyfi tutum kabul edilemez.
 
Bu yanlış uygulamadan vazgeçilmeli, ulaşım imkanlarının daha kolay olduğu, çalışma alanı daha temiz ve kullanışlı olan, Anadolu yakasında kiralanacak bir hizmet binasında ya da SGK Kurtköy hizmet binasında açılacak bir hizmet alanı ile mağduriyetler giderilebilir. İstanbul’daki binlerce eczanenin reçete teslimlerini aynı merkezden yapması uygulamasına son verilmeli, zaten zor şartlarda ilaç hizmeti veren eczacılara iki yakada da reçete teslimatı yapabilecekleri birer hizmet binası sağlanmalıdır. SGK yetkililerini Nisan ayında Bayrampaşa’da yaşanabilecek sorunlar konusunda uyarıyor, bir an önce reçete teslimatı sorununa kalıcı çözüm bulmaya çağırıyoruz. Hem kamu emekçilerini hem de İstanbul’daki tüm eczacıları perişan etmeye hiç kimsenin hakkı yoktur. Bundan sonraki gelişmelerden ve sonuçlardan bizler sorumlu olmayacağız.
 
BÜRO EMEKÇİLERİ SENDİKASI İSTANBUL ŞUBELERİ
İSTANBUL ECZACI ODASI YÖNETİM KURULU
 

SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
TBMM Başkanı Köksal Toptan’a ödül…

Ankara'da 'Sigarasız Türkiye' destekçilerine ödüller veriliyor. Bu kapsamda TBMM Başkanı Köksal Toptan ve Sağlık Komisyonu Başkanı Prof. Cevdet Erdöl 'Sigarasız...

Kapat