Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

8 Nisan 2014, Salı 10:16

iPhone ile kalp hızı ölçmek artık mümkün

Samsung Şubat ayında İspanya’nın Barselona kentinde düzenlenen Dünya Mobil Kongresinde bu yılın ilk amiral gemisi telefonu Galaxy S5’i kullanıcılarıyla buluşturdu. Galaxy S5 öncelikle donanım anlamında şu anda piyasada bulunan tüm telefonlardan daha dolu bir yapıda geldi. Donanım olarak en büyk handikapı ise 2 GB sistem belleğinin omasıydı. Galaxy S5’in Ram gücü 2 GB olabilir ama piyasda bulunan diğer 2GB Ramli telefonlardan hem saat hızı, hem işlem frekansı hemde üretim nanometresi açısından daha performanslı olduğunun da altını çizelim.

Galaxy S5 tüm bunların yanında kalp hızı ölçme teknolojisi ile fark yaratmasını bildi. Bu sensörü çalıştırmak için parmağınızı telefonun arkasındaki sensörün üstüne götürüp bir süre beklemeniz yeterli oluyordu. Bu özelliğin nasıl çalıştığını bilmeyenler aşağıdaki videoyu mutlaka izlemeliler. Teknolojioku’nun haberine göre; sağlık sektörünün öncü firmalarından biri olan Wello ise iPhone 5S için bir kılıf geliştirip birde bununla birlikte çalışan program yazarak iPhone sahiplerinin Galaxy S5’ten çok daha fazlasını yapmalarına olanak sağlamışitı. Wello’nun bu kılıfı ile vücut sıcaklığı, kalp hızı, kalp basıncı gibi bir çok ölçümü yapabilmek mümkün oluyordu.

Tüm bunlar çok karışık ve pahalı diyorsanız iPhone’lar için geliştirilen Runtastic Heart Rate Monitor & Pulse Tracker uygulamasını telefonunuza “ücretsiz” olarak indirerek kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu program Galaxy S5’teki sensör yerine iPhone’larda ki kamera sensörünü ve kamera flaşını kullanıyor. Yapılan testlerde Galaxy S5 ile birbirine çok benzer test sonuçları veren Runtastic Heart Rate Monitor & Pulse Tracker programını ücretsiz olarak buradan indirip hemen kullanmaya başlayabilrisiniz.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
İnsülin iğne uçlarının eşdeğer olarak görünmemesi hakkında

İnsülin iğne uçlarının farklı uzunluktaki formlarının önceden eşdeğer olarak göründüğü fakat Medula Eczane Provizyon Sistemi'nde yapılan bir düzenleme sonrasında sadece...

Kapat