Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

3 Nisan 2014, Perşembe 10:44

İnternet üzerinden organ bağışı

Çin’de organ bağışı hakkında bilgi sağlayan ve insanların donör olarak başvuracağı internet sitesi faaliyete geçti. Çin Organ Bağışı Yönetim Merkezi tarafından işletilecek site, yerel idari sitelere ve Kızılhaç’a da bağlı çalışacak.

Çin Kızılhaç Derneği Başkan yardımcısı Cao Baygı, ülkede son yıllarda organ bağışı konusunda yol alınsa da ülkenin organ ihtiyacı konusunda ciddi eksiklikle karşı karşıya olduğunu belirtti. Çin’de yılda 300 bin civarında hastanın organ nakline ihtiyacı olduğunu kaydeden Cao, bunlardan sadece 10 binin böyle bir işleme tabi tutulabildiğini ifade etti.

Cao, Çin’in organ bağışının standartlaşması ve yasallaşmasını desteklemek için finansal desteğini artırdığını kaydetti.

Çin Devlet Konseyi, ülkede organ bekleyen kişi sayısının çok olması nedeniyle 2007’de organ nakli ile ilgili yönetmelik yayınlamış ve 2010’da pilot uygulama olarak yürürlüğe koymuştu. Konseyin yürürlüğe koyduğu tarihten itibaren ülkede bin 611 kişi organ bağışında bulunmuştu.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Fare beynindeki bağlantıların üç boyutlu şeması çıkarıldı

Fare beynindeki sinir hücreleri arasındaki bağlantıların üç boyutlu ayrıntılı şeması çıkarıldı. Sonuçları Nature dergisinin internet sitesinde yayımlanan çalışmanın, bir memelinin...

Kapat