Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

21 Şubat 2014, Cuma 14:49

İnsanın genetik şifresi çözüldü

İstanbul Bilgi Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Hasan Otu liderliğindeki ekip Türk insanının genetik şifresini çözdü. Yaklaşık üç yıl süren araştırma sonuçları dünyanın saygın bilim dergilerinden PLOS ONE’da yayınlandı.

PLOS ONE dergisinde yayınlanan makale, Türk popülasyonundan örnek bir kişinin tüm DNA dizisini gösterip detaylı analizini içeriyor. İnsan genomu 23 kromozom üzerinde bulunan 3.2 milyar nükleotidden oluşan DNA’nın bütününü temsil etmektedir. BİLGİ öğretim üyeleri tarafından gerçekleştirilen çalışma, Türk insanındaki bu 3.2 milyar “harfin” diziliş sırasını ortaya koymaktadır.

Herhangi iki insanın DNA dizilimi yüzde 99’un üzerinde bir benzerlik göstermektedir. Farklılıkları oluşturan yapısal değişkenlerin en önemlileri “Single Nucleotid Polymorphism” (SNP) denilen tek nükleotid farklılıkları ve DNA dizilerine eklenmiş ya da bu dizilerden silinmiş olan ve genellikle 50 nükleotidden kısa olan değişikliklerdir. Yapılan çalışmada Türk insanına has bu tür yapısal değişiklikler bulundu ve bunların hastalıklarla olan ilişkileri ortaya çıkarıldı. Özellikle insan DNA’sının yaklaşık yüzde 2’sini oluşturan gen bölgelerindeki yapısal farklılıklar, hücrenin işleyişi ve hastalıklarla olan ilişkisini belirlemede önemli bir etkendir. Gerçekleştirilen çalışma Türk insan genomunda bulunan yapısal değişiklikleri gen bölgeleriyle ilişkilendirilip kritik sonuçlara yol açanları tespit etti. Diğer popülasyonlarla karşılaştırıldığında, Türk insanında belirgin bir genom karakteristiği olduğu tespit edildi.

Makaleye http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0085233 linkinden ulaşılabilir.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kanserin bir kök hücre hastalığı olduğu kanıtlandı

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi Kök Hücre ve Gen Tedavileri Araştırma ve Uygulama Merkezi (KÖGEM) Müdürü Prof. Dr. Erdal Karaöz,...

Kapat