Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

3 Haziran 2014, Salı 14:20

“İnsan böbreği kendini yenileyebilir”

İsrailli ve Amerikalı bilim insanları yaptıkları araştırmalarda insan böbrek dokusunun bilinenin aksine kendini yenileyebilen bir hücre yapısına sahip olduğunu ispat ettiler.

Araştırmaya göre sağlıklı böbrekler devamlı yeni hücreler üreterek devamlı olarak kendini yeniliyor.

Cell Reports adlı akademik dergide yayınlanan araştırma sonuçları bugün birçok tıp otoritesi tarafından kabul edilen  böbreklerin yeni hücre üretiminin yetersiz olduğu teorisini çürütüyor.

Tel Aviv Şeba Tıp Merkezi Pediatrik Kök Hücre Araştırma birimi ile ABD Stanford Üniversitesi’nin işbirliği sayesinde yapılan araştırma, yakın gelecekte hasta bir böbreğin kendi kendini tedavi ederek sağlıklı bir yapıya ulaşmasının yolunu açıyor.

Aşırı kilo ve hipertansiyonun sebep olduğu böbrek hastalıklarının bugün bilinen  tedavi şekilleri,  diyaliz ve  transplantasyon.

Ancak transplantasyon uygun donör bulma konusunda son derece sınırlı ve diyaliz ise hastanın hayat kalitesini düşürüyor.

Araştırma özel olarak genetik araştırmalar için yetiştirilmiş fareler üzerinde yapıldı.

Özel fareler sayesinde bilim adamları hayvanların hücresel gelişimini şimdiye kadar hiç görülmemiş bir şekilde ayrıntılı gözlemeyi başardılar.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Bupropiyon Hcl isimli etken madde hakkında

Türk Eczacıları Birliği'ne Sosyal Güvenlik Kurumu’na gönderilen 27.02.2014 tarih ve 1176sayılı yazı ile, Sağlık Uygulama Tebliği’nin 4.2.2 - Antidepresanlar ve antipsikotiklerin...

Kapat