Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

28 Haziran 2013, Cuma 15:04

İngiltere’den üç ebeveynli tüp bebek tekniğine izin

İngiltere, üç kişinin DNA’sı kullanılarak tüp bebek oluşturulmasına izin veren ilk ülke olmaya aday. Bu teknik için bu yıl içerisinde taslak yasal düzenlemelerin yapılması ve iki yıl içinde de kullanıma sunulması planlanıyor. Uzmanlar üçlü tüp bebek tekniğiyle, anneden çocuğa geçen bazı tehlikeli ve ölümcül mitokondrial hastalıkların önlenebileceğine inanıyor.

Karşıtları ise bu tekniğin etik olmadığını ve İngiltere’yi kaygan bir zemine sürükleyeceğini, sözkonusu hastalık riski olan çiftlerin evlatlık edinme ya da başka bir kadının yumurtasını kullanma yöntemini kullanabileceğini söylüyor. BBC’nin haberine göre; uzmanlar üçlü tüp bebek tekniğiyle, anneden çocuğa geçen bazı tehlikeli ve ölümcül mitokondrial hastalıkların önlenebileceğine inanıyor.

Karşıtları ise bu tekniğin etik olmadığını ve İngiltere’yi kaygan bir zemine sürükleyeceğini, sözkonusu hastalık riski olan çiftlerin evlatlık edinme ya da başka bir kadının yumurtasını kullanma yöntemini kullanabileceğini söylüyor.

İngiltere’de hükümetin sağlık danışmanı Profesör Dam Sally Davies, bilim insanlarının yeni yöntemler geliştirerek bu hastalıkların kalıtsal geçişini engellediğini ve çocuklarının sağlıklı olmasını isteyen birçok aileye umut verdiğini söyledi.

Davies, “Hayat kurtaran bu tedaviyi bir an önce kullanıma sunmalıyız.” dedi.

Bazı hassas sorunların olduğunu kabul eden Davies, mitokondrianın değiştirilmesi konusunda “kişi olarak rahat olduğunu” ifade etti.

Bu tedaviyle doğan bebekler, anne ve babalarından 20 bin gen alırken donörden de 37 mitokondria geni almış olacak.

Böylece insanın genetik mirası değişecek ve bunun etkisi kuşaktan kuşağa aktarılmış olacak.

Human Genetics Alert başkanı Dr David King ise bu tedavi yöntemine karşı çıkarak, çizginin aşılmasına ve ileride öjenik bebek tasarımlarının yapıldığı bir piyasanın oluşması ihtimaline dikkat çekiyor.

Bu yıl içerisinde yapılacak taslak düzenlemelerin önümüzdeki yıl son halini alması ve parlamentoda tartışılıp oylamaya sunulması bekleniyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
FDA, Rixubis’i onayladı

FDA, Baxter taradından üretilen hemofili B hastalarının tedavisinde kullanılmak üzere Rixubis adlı ilacı (genetik protein) onayladığını açıkladı. Bu yeni tedavi...

Kapat