Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

26 Ağustos 2011, Cuma 13:55

İngiltere’de bir ağrı kesicinin paketlerinden antipsikotik tabletlerin çıkması akılları karıştırdı

İngiltere’de Nurofen Plus (ibuprofen/kodein) adlı OTC ağrı kesicinin binlerce paketinin içerisinde Seroquel XL (ketiapin fumarat) adlı antipsikotik ilaca ait tabetlerinin bulunduğunun anlaşılması sonucu yetkililer dün güvelik uyarıları yayınladılar.

Karışıklığa konu olan iki ilaç birbirinden tamamen farklı ürünler; Ülkemizde, kodein içeriği nedeniyle, reçete ile ulaşılabilen ağrı kesici Nurofen Plus (ibuprofen/kodein) İngiltere’de reçetesiz olarak alınabiliyor. Ketiapin içerikli Seroquel XL ise şizofreni, manik veya depresif ataklar, bipolar bozukluk, majör depresif nöbetler gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan güçlü bir antipsikotik. Tüm ketiapin içerikli ilaçlar gibi Seroquel XL’e sadece reçete ile ulaşılabiliyor.

Ne üretici firmalar ne de yetkililer karışıklığın nasıl meydana geldiğine henüz mantıklı bir açıklama getirebilmiş değiller. Reckitt Benckiser’e ait Nurofen Plus ve AstraZeneca’ya ait Seroquel XL farklı tesislerde üretiliyorlar. Her iki firmanın üretim tesisleri de birbirisi ile ilişkisi olmayan lokasyonlarda yer alıyor. Yetkililer karışıklığın ecza depolarında meydan gelmiş olması ihtimalini değerlendirirken, üretici firmalar karışıklığın meydana gelmesinde bir kasıt olabileceğini düşünerek sabotaj ihtimali üzerinde duruyorlar.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
FDA’den Botox’a yeni endikasyon onayı

FDA, Botox'un (onabotulinumtoxin A), omurga yaralanmaları ya da multipl skleroz gibi nörolojik rahatsızlıklar sonucu ortaya çıkan aşırı aktif mesane problemlerinde...

Kapat