Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

30 Aralık 2013, Pazartesi 12:00

İngiltere sağlık sisteminde değişikliğe gidiyor

İngiliz hükümeti, ülkeye gelen göçmen ve AB vatandaşı olmayan ziyaretçilerin Ulusal Sağlık Hizmeti (NHS) servislerinin kimisinden ücretsiz yararlanamayacağını duyurdu.

İngiltere’ye gelen göçmen ve AB vatandaşı olmayan ziyaretçilerin NHS’nin acil servis hizmetlerinden faydalanmaya devam edebileceği ancak tedavileri karşılığında belli bir ücret ödeyecekleri açıklandı. Karara ilişkin diğer değişiklikler ise yazılan reçetelerde, optik ve diş bakım hizmetlerinde fiyat artışını kapsıyor.

Önerilen değişiklikler, göçmen ve AB vatandaşı olmayan ziyaretçilerin Türkiye’deki aile hekimliği benzeri pratisyen doktor GP’ler tarafından sunulan temel bakım hizmetlerine dahil küçük cerrahi işlemler ve fizik tedavi gibi işlemler için ücret ödemesini öngörüyor. Ayrıca, NHS’den ücretsiz tedavi hakkına sahip kişiler, optik ve diş sağlığı hizmetlerinden faydalanmak için daha yüksek fiyatlarla karşılaşacak.

Toplumun sağlığını riske atmak istemeyen İngiliz hükümeti, GP ve hemşirelere danışmanın ücretsiz olmaya devam edeceğini, bazı bulaşıcı hastalıkların testlerinin ücretsiz yapılabileceğini de duyurdu.

Kararın, NHS’yi ücretlendirme programına dahil olduğu, bu yöntemle “sağlık turizminin” önüne geçilerek yılda 500 milyon sterlin tasarruf hedeflendiği kaydedildi. Bazı doktorlar, yeni kararlara ilgili endişelerini dile getirerek, NHS sisteminin tasarruf yapmaktan çok göçmen kontrolü yüzünden daha fazla para harcayacağını ve tedaviye ihtiyacı olan hastaların cesaretinin kırılacağını vurguluyor.

İngiltere Sağlık Bakanı Yardımcısı Lord Howe, “Ücretsiz ve evrensel sağlık hizmetimizin olması dünyanın bize gıpta ile bakmasını sağlıyor. Vergilerini ödeyen ve çalışkan İngiliz vatandaşlarının sistemden adil şekilde faydalandığından emin olmalıyız. Sonuçta bu sistemi onlar finanse ediyor. Önümüzdeki yıl harekete geçmeye hazırlanıyoruz ve sistemin suistimal edilmemesi için planlanan kısıtlamaları daha detaylı bir şekilde sunacağız” dedi.

Mart ayına kadar proje üzerinde çalışmaların devam edeceğini bildiren Sağlık Bakanlığı, projenin detaylarının daha sonra açıklanacağını kaydetti. Sağlık Bakanlığı, daha önce İngiltere’de 6 aydan fazla kalan ve AB vatandaşı olmayan kişilerden, sağlık hizmeti için yıllık en az 200 sterlin (yaklaşık 600 TL) alınmasının planladığını duyurmuştu.

İngiliz hükümetinin bugün açıkladığı kararın, Bulgaristan ve Romanya vatandaşlarının AB ülkelerinde çalışmasına konan sınırlamaların kalkmasından iki gün önce gelmesi dikkatleri çekti. Hükümet, “amaçlarının sağlık sisteminin suistimal edilmesini önlemek olduğunu” vurguluyor.

Romanya ve Bulgaristan vatandaşlarının AB ülkelerinde çalışmasına konan sınırlamaların 1 Ocak’ta kalkacak olması sebebiyle, İngiliz hükümetinin ülkede 2014 yılında yeni bir göçmen akını ile karşılaşabileceği yönündeki endişeleri sürüyor. Ülkenin olası bir “göçmen akınına” uğraması durumunda NHS sistemi de dahil diğer kamu hizmetlerine yük geleceği belirtiliyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sahte AIDS aşısına 19 milyon dolar bağışlandı

ABD’li bir araştırmacı, AIDS hastalığının tedavisinde kullanılabileceğini öne sürdüğü ilacın sahte olduğunu itiraf etti. Dr. Dong-Pyou Han, 19 milyon dolar...

Kapat