Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

27 Mart 2014, Perşembe 15:22

İlko İlaç biyoteknolojik ilaç üretecek

İlko İlaç, Güney Kore menşeili biyoteknoloji firması Genexine ile  % 50 – %50 ortaklıkla İLKOGEN firmasını kurdu. İLKOGEN firması, Türkiye’nin ilk biyoteknolojik ilaç araştırma- geliştirme, üretim ve uluslararası pazarlama yatırımı olma özelliğini taşıyor.

Ortaklık kapsamında, önümüzdeki üç yıl içinde İLKO İlaç’ın Konya’da bulunan üretim tesisileri bünyesinde, biyoteknolojik ilaçlar için Pilot Üretim hattı oluşturulacak. İLKOGEN markalı ilk ürünlerin ise 2017 yılında hedef pazarlara sunulması planlanıyor. İlk aşamada ağırlıklı olarak kanser ve kansere bağlı hastalıklara yönelik olarak biyoteknolojik ürünler geliştirilip üretilecek.

Böylelikle; bugüne dek iç tüketime yönelik kısıtlı ithalat yolu ile ülkemize gelen biyoteknolojik ilaçlar, İLKO İlaç yatırımı ile ilk kez Türkiye’de üretilecek.

Bu süreç yürürken bir yandan da, Türkiye, Avrupa ve bölge pazarları başta olmak üzere, pazarlama yapısı ve ağı oluşturulacak.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
EMA, GSK’nin diyabet ilacı Eperzan’ı onayladı

Avrupa İlaç Ajansı (EMA)  İngiltere merkezli ilaç firması GlaxoSmithKline’nın diyabet tedavisinde haftada bir kez kullanılmak üzere geliştirdiği Eperzan  (albiglutide) adlı ilacı...

Kapat