Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

22 Ocak 2014, Çarşamba 15:36

İlk kez aynı donörden organ nakli yapıldı

ABD’nin Houston kentinde iki kız kardeşin aynı anda, aynı organ bağışçısından akciğer nakli ameliyatı olduğu bildirildi.

Doktorlar, Houston Methodist Hastanesi’nde iki hafta önce ameliyat edilen 71 yaşındaki Irma Myers-Santana ile 69 yaşındaki kardeşi Anna Williamson’un durumunun çok iyi olduğunu açıkladı.

Ameliyatı yapan Dr. Scott Scheinin, “İlk kez iki kardeşe aynı anda, aynı donörden aldığımız aynı organın parçalarını naklediyoruz. Williamson’a donörden aldığımız ciğerin sağ lobunu, Myers-Santana’ya da sol lobunu naklettik. Bu çok büyük bir tesadüf” dedi.

Yaklaşık 10 yıl önce idiyopatik pulmoner fibrozis (İPF) teşhisi konulan kız kardeşler, uzun süredir akciğer nakli için bekliyordu.

Her ikisi de Yehova Şahidi olan Myers-Santana ve Williamson’ın kansız nakil istemesi, durumu daha da güçleştirmişti.

Nedeni bilinmeyen ve nadiren görülen İPF, genellikle 40-60 yaşlarında ortaya çıkıyor. Bilinen tedavisi olmayan İBF, her yıl meme kanserinden çok daha fazla ölüme neden oluyor.

Williamson, “İkimiz de aynı kan grubundanız, aynı hastalıktan muzdaribiz. İkimiz de Yehova Şahidiyiz. Şimdi aynı donörden gelen akciğerleri paylaşıyoruz. Bu bir mucize” dedi.

Ameliyattan önce sürekli öksüren ve yaşamını oksijen tüpüne bağlı olarak geçirmek zorunda olan Williamson, “Öksürmeden bir cümle kurabilmek ne kadar güzel bilemezsiniz” dedi


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
AstraZeneca’nın diyabet ilacı “Xigduo” onaylandı

AstraZeneca’dan yapılan açıklamaya göre; tip 2 diyabet tedavisinde kullanılmak üzere bir SGLT2 inhibitörü ve metformin ile kombinasyon halinde kullanılan Xigduo...

Kapat