Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

28 Mart 2014, Cuma 10:34

“İlik nakli testine ücret alınmasın”

İlik vermek isteyen ve otuz kişiden sonraki işlemlerden alınan 580 liranın hastaları zora soktuğu ifade edildi.

Kanser hastalarına ilik vermek isteyenler bir takım testlere tabi tutuluyor. Bu testler sonucunda HLA (doku uyumu) mevcutsa ilik nakli o zaman yapılabiliyor. Ancak test için 30 kişinin ücreti SGK tarafından karşılanırken 30’dan sonraki işlemlerde devlet hastanelerinde test başına 580 TL istiyor. Özel hastanelerde ise bu fiyat 2 bin 500 TL’ye kadar çıkabiliyor. Bu testler için ödeme imkânı olmayanlar borç altına girmek zorunda bırakılıyor ya da parasızlıktan ölüme boyun eğiyor. Vatan’da yer alan habere göre; Hastalar ve hasta yakınları, Sağlık Bakanlığı’ndan yardım istedi. Hasta ve yakınları ilik bulunması için yapılan kan testinden 580 TL alınmasının kendilerini zorladığını belirtti. Lösemili çocukların sorunlarına çözüm için kurulan “Hayata Renk Ver Derneği”nin kurucusu Melek Okur İleri ise “Bu soruna yetkililer el atmalıdır” dedi.

Doku uyumu (HLA), en iyi donörü veya kordon kanı ünitesini bulmak demektir. Doku tipi kişinin kan grubundan farklıdır. Vücudumuzdaki savunma hücreleri yabancı maddeleri tanırlar ve onlara saldırırlar. Eğer nakil esnasında HLA uyumu yoksa alıcı dışarıdan verilen hücreleri yabancı madde olarak algılar ve nakil daha en baştan başarısızlığa uğrar. HLA’nızın yarısını annenizden diğer yarısını babanızdan alırsınız. Böylece aynı anne babaya sahip tüm kardeşler sizinle yüzde 25 uyum şansına sahiptir.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
İlaç firması kanser ilacı üretmek için fabrika kurdu

Onko-Koçsel kanser ilacı üretecek yatırımını tamamladı. Firma, devlerin cesaret edemediği ve teknolojisine ulaşamadığı kanser ilacını üretmek için 100 milyon euroluk...

Kapat