Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

21 Haziran 2013, Cuma 11:13

İlaç takip sistemine yeni yazılımlar geliyor

Türkiye’de ilaçların her bir biriminin izlenmesi için kurulan altyapı olarak tanımlanan İlaç Takip Sistemi için geliştirilen yeni yazılımlar devreye sokulacak, mevcut sistemler kapatılacak ve tüm veriler yeni sisteme aktarılacak.

Konuyla ilgli açıklama ve duyuru:

10 Ekim 2012 tarihinde gerçekleştirilen “İlaç Takip Sistemi (İTS) Yazılım Temini ve Bakım-Destek Hizmet Alımı” ihalesi  kapsamında geliştirilen yeni İTS yazılımları devreye alınacak ve sistemin veri tabanı Sağlık Bakanlığı’nın Ankara lokasyonunda bulunan yeni veri merkezinden hizmet verecektir.

Bu amaçla 24/06/2013 saat 20:00 ile 29/06/2013 saat 24:00  arasında mevcut çalışan sistemler kapatılacak ve tüm veriler yeni veri sisteme aktarılacaktır.

İlaç Takip Sistemi’nin tüm paydaşları ile hastalarımızın bu kesinti esnasında zarar görmemeleri ve etkilenmemeleri için aşağıda belirtilen işlemleri yapmaları önemle duyurulur.

Üretici/İthalatçı Firmalar/Ecza Depoları: Kesinti boyunca herhangi bir şekilde İTS bildirimi yapamayacakları için kesinti süresi içerisinde yapacakları işlemleri önceden öngörüp, kesinti başlamadan İTS bildirimlerini yapmalıdırlar.

Eczaneler: Kesinti boyunca herhangi bir şekilde İTS bildirimi yapamayacakları için kesinti süresi içerisinde yapacakları;

Mal Alım ve Mal İade işlemlerini önceden öngörüp, kesinti başlamadan İTS bildirimlerini yapmalıdırlar.

Satış işlemi için; SGK’ya yapılan satışlarda Medula Eczane uygulamasının İTS Karekod İşlemleri menüsünden sisteme karekodlarını bildirecekler ve İTS işlemlerini kesinti bittikten sonra yapacaklardır. Dolayısıyla kesinti sonrası İTS bildirim işlemlerinde sıkıntı yaşanmaması    için daha önceden mal alım bildirimi yapmış oldukları ürünleri satmaları önemlidir.

SGK dışındaki geri ödeme kurumları için kesinti süresince bildirim yapamayacakları için karekodları muhafaza etmeli ve sistem açılınca yapamadıkları bildirimleri yapmalıdırlar.

Hastaneler: Kesinti boyunca herhangi bir şekilde İTS bildirimi yapamayacakları için kesinti süresi içerisinde yapacakları Mal Alım ve Mal İade işlemlerini önceden öngörüp, kesinti başlamadan İTS bildirimlerini yapmalıdırlar. Sarf bildirimleri için karekodları muhafaza etmeli ve sistem açılınca yapamadıkları bildirimleri yapmalıdırlar.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Tam gün yasasında esneklik

Hükümet, Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararlarıyla belirsizliğe giren “tam gün” yasasında esneklik getiren düzenlemeyi yeni bir torba tasarıyla Meclis’e sevketti. Öğretim...

Kapat