Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

20 Kasım 2013, Çarşamba 13:37

İlaç sıkıntısı “esnek artış” ile çözülecek

Firmaların ilaçların fiyatını yetersiz buldukları gerekçesiyle piyasadan çektikleri başta kanser olmak üzere kimi ürünlerde yaşanan sıkıntı, yeni hazırlanan İlaç Fiyatlandırma Tebliği’nde kritik ilaçlar için yapılacak “esnek artış” ile çözümlenecek.

Değişiklik öngören yeni İlaç Fiyatlandırma Tebliği’nin çıkması ile birlikte, hayati önem taşıyan ürünler için yapılabilen yüzde 15’lik fiyat artışının üzerine çıkılabilecek. Yeni düzenlenecek fiyatlandırma sonrasında kritik ilaçlarda erişim sorunu ortadan kalkacak.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkan Yardımcısı Hakkı Gürsöz, başta kanser olmak üzere bazı ilaçların temininde yaşanan sıkıntıların ortadan kaldırılabilmesi için yeni düzenlemelerin hazırlandığını söyledi.

Ulaşımda sıkıntı yaşanan ürünler içinde kimi kanser ilaçlarının ilk sırada geldiğini belirten Gürsöz, anestezi, yeni doğan, diyabet hastalarının kullandığı insülin ve piyasada bulunmayan birkaç antibiyotiğe kadar çok sayıda kritik ürünün bu kapsam içinde yer aldığını ifade etti.

Bu tip ürünlerin bulunamamasının ve zamanında kullanılamamasının ciddi sağlık sorunlarına yol açtığının altını çizen Gürsöz, yapılacak olan yeni düzenleme ile bu sorunların kökten çözümleneceğini bildirdi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Hastaya hemşire tarafından yanlışlıkla kanser ilacı verildi

Stuttgart Hastanesi'nde bir hastaya hemşire tarafından yanlışlıkla kanser ilacı verildi. Cihan Haber Ajansı'nın Bild gazetesinden aktardığı habere göre mantar hastalığı...

Kapat