Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

21 Mayıs 2014, Çarşamba 16:36

İlaç sektöründeki satın almaların artması bekleniyor

AstraZeneca’nın Pfizer’in 120 milyar dolarlık satın alma teklifini reddetmesi ile bu yılın en çok ses getiren anlaşması iptal olmuş oldu.

Yapılan anlaşma sayısı bakımından 2014 yılı sektör için hala verimli bir yıl olabilir. S&P Capital IQ verilerine göre bu yıl ilaç sektöründe açıklanan 14 satın alma ve birleşmenin (yalnızca üç adeti tamamlandı) değeri bir milyar doları aşıyor. Geçtiğimiz yıl ise 10 anlaşma açıklanmıştı. Ancak açıklanan son veriler, sektördeki anlaşmaların büyük bölümün tamamlanacağını gösteriyor.

Büyük ilaç şirketlerinin kar marjlarının yüksek, nakit akışlarının ise zengin olması yalnızca anlaşma yapma hızını değil aynı zamanda anlaşma yapma eğilimini de açıklıyor.

Büyük şirketler aynı zamanda küçük şirketlerin çok daha iyi olduğu yeni tedaviler bulma konusunda da sıkıntı yaşıyor.

Cavendish Corporate Finance şirketinden ilaç sektörü satın alma ve birleşmeleri bölümü başkanı Gordon Hamilton büyük şirketlerin satın alma ve birleşmeler ile bu soruna çözüm bulduklarını söyledi. Hamilton, “Büyük şirketlerin araştırma departmanlarının verimliliğine bakarsanız çok da iyi olmadığını görürsünüz. Bu nedenle ellerindeki nakdi teknolojileri satın almakta kullanıyorlar,” değerlendirmesinde bulundu.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Madencilere psikolojik destek verilecek

Soma'da Eynez bölgesindeki maden faciasının ardından, benzer bir kaza yaşamaktan korkan işçilere en az 6 ay psikolojik destek verilecek. AFAD koordinasyonunda...

Kapat