Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

14 Mayıs 2014, Çarşamba 10:14

İlaç firmasıyla ilgili soruşturma tamamlandı

Çin’de dünya ilaç devi GlaxoSmithKline’la (GSK) ilgili rüşvet soruşturmasının tamamlanarak adli makamlara teslim edildiği bildirildi.

Çin polisinden yapılan açıklamada, aralarında GSK Çin’in müdürü İngiliz vatandaşı William Mark Reilly’nin de yer aldığı 46 şüpheliyle ilgili soruşturmanın savcılığa teslim edildiği belirtildi.

Reilly, satış ekipleri, hastaneler, doktorlar ve diğer sağlık organizasyonlarına rüşvet vermeleri yönünde baskı yapmakla suçlanıyor. GSK’nin bu sayede milyarlarca yüenlik “yasa dışı gelir” elde ettiği ileri sürülürken, Reilly ve iki yardımcısının Pekin ve Şanghay’daki devlet görevlilerine de rüşvet verdiği savunuldu.

Soruşturmada ayrıca, “GSK China”nın Çin gümrüğüne kasten yüksek fiyatlar bildirerek pazardaki ilaçlarının fiyatlarını yükselttiği iddia edildi.

Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı, geçen temmuzda GSK’nin Çinli üst düzey yöneticilerini, doktorlara daha fazla ilaç yazması ve satış hacmini yükseltmesi için rüşvet verdiği gerekçesiyle göz altına almıştı.

Soruşturmanın başlamasının ardından GSK de “bu tür davranışlara müsamaha göstermeyeceklerini” açıklayarak, konuyla ilgili Çin makamlarına yardımcı olacaklarını belirtmişti.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
İlaç prospektüsü yerine kısa ürün bilgisi

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak, “İlaç prospektüslerini vatandaşın anlaması mümkün değil. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun 2...

Kapat