Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

11 Mart 2014, Salı 14:22

İki kol arasındaki fark kalp krizinin habercisi

Uzmanlar uyarıyor, kan basıncını hastanızın iki kolundan birden ölçün. Massachusetts General Hospital’dan araştırmacılara göre bu iki farklı koldan ölçüm sayesinde kalp hastalığını erken evrede ve inme riskini önceden anlamak mümkün olacak.

Araştırmacılar 3 bin 400 gönüllü katılımcının tansiyonunu ölçtü ve gönüllülerin hepsi 40 yaşın üstündeydi. Gönüllülerin hiçbir kalp hastalığı belirtisi yoktu. Bilim adamları sistolik yani büyük tansiyon olarak adlandırılan değerde iki kol arasındaki farkın 5 puan olduğunu farketti.

İKİ KOL ARASINDAKİ BÜYÜK FARK RİSKİN HABERCİSİ

Katılımcıların yüzde 10’unun iki kolu arasındaki ölçüm sonucunda ise 10 puan fark vardı. Uzmanlar 13 yıl boyunca araştırmaya katılanları takip etti ve iki kol arasındaki fark 10 puan olanların diğerlerine göre kalp krizi ya da felç geçirme oranının yüzde 38 daha fazla olduğunu tespit etti.

Doktorlara göre iki kol arasındaki farkın sebebi kolu besleyen arter damarların yüksek basınç nedeniyle tıkanması. Bu tıkanma arter damarlardaki hastalıkların erken bir belirtisi sayılıyor. Bunun sonucu olarak da kalp krizi veya felç geçirme riski daha yüksek oluyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
”11 ilaç firmasını mahkemeye verdik”

İlaç firması Awamedica ile Fransız Sanofi şirketi arasında iş birliği protokolü imzalandı. Protokolle Awamedica, üretmediği ilaçların bir kısmını Fransız şirketten alabilecek. ak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin...

Kapat