Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

20 Mayıs 2013, Pazartesi 15:26

House MD dizisinin medikal danışmanı, tıp kongresine geliyor

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kongresi (MaSCo – Marmara Student Congress), bu sene 24-26 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek. Kongreye, dünyaca ünlü House MD dizisinin senaristi ve medikal danışmanı Yardımcı Doç. Dr. Lisa Sanders konuk olacak.

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kongresi MaSCo’nun bu yıl 13.sü düzenlenecek. 24-26 Mayıs tarihlerinde, Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Kampüsü’nde yapılacak kongrede, öğrencilerin özgün bilimsel araştırmalarının sunumları ve alanında söz sahibi değerli akademisyenlerin konferansları yer alacak.

Lisa Sanders, Kongrenin Açılış Panelinde Onur Konuğu Olacak

MaSCo’ya, dünyada fenomen haline gelen House MD dizisinin senaristi ve medikal danışmanı Yardımcı Doç. Dr. Lisa Sanders konuk olarak katılacak. Kongrenin açılış panelinde onur konuğu olan Lisa Sanders, Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde İç Hastalıkları Anabilim Dalı’nda çalışıyor ve 2002 yılından beri New York Times gazetesinde popüler “Tıbbi Tanı” köşe yazısını hazırlıyor. Hastalık tanısında karar süreci ve yapılan hatalarla ilgili araştırmalar yapan Lisa Sanders,  MaSCo’da 24 Mayıs günü “Hastalık Tanı Sanatı” konulu bir konferans verecek.

Öğrenci Kongresi Bu Yıl Ulusal Bir Format Kazanıyor

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne özgü ICP (Introduction to Clinical Practice-Klinik Uygulamaya Giriş) programı çerçevesinde, ilk 3 dönem öğrencileri, danışman hocalarının yardımlarıyla sene içinde özgün bir araştırma yapmakla yükümlü… Öğrenciler, bu program sayesinde hem bilimsel araştırma yapma metotlarını öğreniyor hem de sunum yapabilme becerisini kazanıyor. Öğrenciler bu projelerinin sonuçlarını, gelenekselleşen MaSCo’da katılımcılara sunuyor.

Bu yıl ulusal bir formata dönüştürülen kongreye diğer tıp fakültelerinde okuyan öğrenciler de kabul edilecek ve kongrede bu öğrencilere bilimsel araştırmalarını sunma olanağı tanınacak. MaSCo, farklı fakültelerden öğrenci ve akademisyenleri bir araya getirerek meslek hayatları boyunca sürdürecekleri sağlam ilişkiler kurmalarına yardımcı olacak. Kongreye, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi ve farklı fakültelerden gelecek öğrencilerle birlikte günlük 650-700 kişinin katılması bekleniyor.

Kongreye Çeşitli Üniversitelerden Uzman Akademisyenler Katılacak 

Kongrede, alanında uzman akademisyenlerin katılacağı paneller ve konferanslar da düzenlenecek.

Bilimsel programda yer alan bazı akademisyenler şöyle:

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Fevzi Batırel, Acıbadem Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Pamir, Sağlık Bakanlığı Organ Nakli Şubesi Şube Müdürü Bahri Kemaloğlu, Sağlık Bakanlığı Temsilcisi Uzman Dr. Mehmet Ali Aydın, Uluslararası Behçet Hastalığı Derneği Genel Sekreteri ve Başkanı Prof. Dr. Hasan Yazıcı,  Galatasaray Eski Doktoru Dr. Barış Çakır, Marmara Üniversitesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Sayar ve Marmara Üniversitesi Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Yüksel.

MaSCo’da bilimsel programın yanı sıra medikal ve tıp dışı konularda atölyeler de düzenlenecek. Katılımcıları 3 gün boyunca dopdolu bir sosyal program da bekliyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sanofi Türkiye'ye yeni Ülke Başkanı
Sanofi’nin miyelofibroz tedavisi için ilacı son aşamada

Fransız ilaç firması Sanofi, miyelofibroz olarak bilinen nadir bir hematolojik kanser için JAK 2 inhibitörünün  Faz III çalışmalarına başladıklarını ve...

Kapat