Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

6 Şubat 2014, Perşembe 14:44

“Hissedebilen” ilk biyonik el

İsviçre’deki Lozan Federal Politeknik Üniversitesi (EPFL) öncülüğünde yürütülen ‘biyonik ele’ ilişkin testler kapsamında bilim adamları devrim niteliğinde bir sonuç elde etti.

9 yıl önce bir kazada sol kolunu kaybeden Danimarkalı Dennis Aabo, biyonik eli ile nesneleri hissedebilen ilk insan oldu. Aabo, biyonik eli ‘muhteşem’ diye tanımladı.

Biyonik el, doğrudan omuz üstündeki sinirlerle bağlantılı sensörler içeriyor ve kollardaki sinir uçlarına temas eden bu sensörleri sayesinde beyine sinyaller göndererek normal bir kol hissiyatı veriyor. Radikal’de yer alan habere göre; bu durum biyonik eli kullanan kişiye dokunduğu nesneleri hissedebilme imkânı tanıyor. Nitekim aylar süren deneyler sonucunda, Aabo’nun sadece nesneleri hissetmekle kalmadığı, gözlerinin bağlandığı bazı testlerde nesnelerin boyutlarını bile algılayabildiği belirtildi.

Yeni teknoloji biyonik el, binlerce engelli için umut oldu. Ancak bilimadamları ‘hissedebilen’ ilk biyonik elin verimli şekilde kullanılabilmesinin yıllar sürebileceğini de vurguladı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
‘İlacı zenginler için ürettik’ sözüne tepki büyüyor

Dünyanın en önemli kanser ilacı üreticilerinden Bayer firmasının CEO’su Marijn Dekkers, Hindistan hükümetinin, firmanın geliştirdiği kanser ilacının patentsiz üretimine onay vermesine karşılık...

Kapat